A A+ A++

Przyszpitalne banki mleka kobiecego powstały, aby umożliwić karmienie mlekiem niemowląt, które z przyczyn losowych lub medycznych nie mogą być karmione piersią przez matki. To wsparcie niemowląt nie byłoby możliwe, gdyby nie honorowe dawczynie mleka kobiecego.

19 maja to Światowy Dzień Honorowych Dawczyń Mleka Kobiecego, przy tej okazji odpowiadamy na pytanie, jak zostać honorową dawczynią mleka.

Według Fundacji Bank Mleka Kobiecego takie banki powinny stać się nierozerwalnym elementem systemu opieki nad matką i dzieckiem po porodzie, zwłaszcza gdy noworodek wymaga długotrwałego leczenia lub karmienie piersią przez biologiczną matkę jest utrudnione. To właśnie mleko honorowych dawczyń może wesprzeć dzieci przedwcześnie urodzone (przed 37. t.c.), czy niemowlęta ciężko chore i wymagające intensywnej terapii. 

Jak podaje Fundacja Bank Mleka Kobiecego na swojej stronie internetowej „dla tych dzieci mleko kobiece jest nie tylko pożywieniem, ale także lekiem, od którego może zależeć ich życie. Potrzeby tych dzieci są zaspokajane w pierwszej kolejności”. Każdorazowo lekarz wraz z zespołem pracowników banku mleka podejmuje decyzję o dokarmianiu dziecka mlekiem z banku mleka, które zawsze udostępniane jest bezpłatnie.

Zobaczyłam, że jest coś takiego jak bank mleka kobiecego i stwierdziłam, że spróbuję. – mówi Maria Wiśniewski, mama 3-miesięcznej Lenki i honorowa dawczyni mleka kobiecego

To, że jestem mamą wcześniaczka też pomogło mi w tej decyzji i pomogło zauważyć problem, jaki jest w posiadaniu mleka. A, że ja mam tego mleka trochę za dużo, to nie było nic prostszego – dodała Maria.

Jakie są wymagania, aby zostać honorową dawczynią mleka w banku?

Honorową dawczynią mleka kobiecego może zostać kobieta w trakcie laktacji, która chce podzielić się swoim pokarmem, czyli przekazać nadwyżkę pokarmu. Muszą jednak zostać spełnione pewne warunki.

Pierwszym etapem jest wywiad, który prowadzony jest przez pracownika Banku Mleka Kobiecego. Jakie pytania padają podczas wywiadu? Między innymi o tryb życia, historię dotychczasowych problemów zdrowotnych, czy przebyte choroby infekcyjne. Oprócz wywiadu zlecane są także badania. Kolejnym etapem jest wykonanie badań w kierunku HIV, zapalenia wątroby typu B i C, kiły. Wykonanie tych badań jest obowiązkowe. Honorowe dawczynie mleka kobiecego w czasie, gdy oddają pokarm, nie mogą spożywać alkoholu, zażywać narkotyków, wypijać dziennie dużej dawki napojów z kofeiną, palić papierosów, a nawet przyjmować niektórych leków. 

Dawczyniami pokarmu nie mogą zostać kobiety, które chorują m.in. na ostrą, przewlekłą chorobę, w której muszą przyjmować stałe leki lub które były niedawno szczepione przeciw niektórym chorobom. Warto mieć na uwadze, że niektóre procedury i wytyczne dot. tego, kto może zostać dawczynią mleka kobiecego mogą się różnić w zależności od placówki. 

Aby dołączyć do grona honorowych dawczyń mleka kobiecego należy skontaktować się z lokalnym bankiem mleka. Obecnie na terenie Polski funkcjonuje ponad 16 banków mleka kobiecego. Lista znajduje się na stronie Fundacji Bank Mleka Kobiecego: Lista Banków Mleka Kobiecego

Bezpieczeństwo i jakość mleka kobiecego w bankach mleka

Banki mleka kobiecego są profesjonalnymi laboratoriami zajmującymi się pozyskiwaniem mleka kobiecego od honorowych dawczyń, ale także badaniem i bezpieczeństwem w zakresie przechowywania i dostarczaniem go tam, gdzie jest potrzebne.

W praktyce wygląda to tak, że honorowa dawczyni mleka może oddać pokarm korzystając ze szpitalnego pokoju laktacyjnego, ale może również pokarm ściągnąć w domu. W przypadku tej drugiej opcji każda honorowa dawczyni otrzymuje informacje i wskazówki, jak zrobić to poprawnie oraz jak przechowywać pokarm, do czasu aż zostanie odebrany.

To jest super proste. Dostałam zapas specjalnych pojemniczków. Mam swój własny laktator, natomiast jeśli ktoś nie ma laktatora, to szpital najczęściej go wypożycza – mówi Maria Wiśniewski.

Mleko przechowuje się w zamrażalniku, w zakręconych pojemniczkach. Jeśli już jest wystarczająca liczba buteleczek, ja na przykład mam taki limit 20, to dzwonię do banku mleka i umawiam kiedy kurier może odebrać ode mnie paczkę mleka i przywieźć kolejne buteleczki – dodaje Maria.

Banki mleka kobiecego z całą pewnością są niezwykle ważnymi instytucjami w procesie wsparcia niemowląt, ale nie mogłyby spełniać swojej roli gdyby nie honorowe dawczynie mleka kobiecego. 

Wsparcie matek w prawidłowym żywieniu niemowląt i małych dzieci w kryzysie

Ponadto Fundacja Bank Mleka Kobiecego na zlecenie UNICEF realizuje projekt „Wsparcie i promocja wyłącznego karmienia piersią oraz odpowiednich praktyk w zakresie karmienia niemowląt i małych dzieci (IYCF) wśród ukraińskich i polskich matek w Polsce”. W ramach projektu kobiety w kryzysie okołoporodowym mogą otrzymać pomoc doradczyni laktacyjnej, psychologa, neurologopedy i fizjoterapeuty. 

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie Fundacji Bank Mleka Kobiecego. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułElektronika taniej z Obniżkami na maxa w RTV Euro AGD
Następny artykułUwaga: Noc Muzeum w innym terminie