A A+ A++

Liczba wyświetleń: 610

Koalicyjny rząd w Hadze planuje zawiesić niektóre prawa dotyczące obcokrajowców, aby ograniczyć liczbę uchodźców szukających schronienia w Holandii. Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Zasadniczo, na skutek działań władz holenderskich, minister ds. azylu i imigracji uzyskałaby znaczne uprawnienia i możliwość ingerowania w zwykłe życie uchodźców przebywających w kraju.

Według ustaleń dziennikarzy NOS Marjolein Faber mogłaby np. ograniczać liczbę odwołań od decyzji odmownej ws. azylu podjętej przez administrację holenderską w sprawie osoby szukającej azylu oraz ograniczyć możliwości łączenia rodzin.

W dniu wczorajszym, w czwartek 12 września Minister Faber zapowiedziała, że chce ogłosić tzw. kryzys uchodźczy. Jakaś forma stanu wyjątkowego trwałaby przez rok lub dwa lata. W związku z tym rząd nie mógłby wykonywać swoich konstytucyjnych zadań i należałoby przyznać mu środki nadzwyczajnie. Dzięki temu, że ich wdrożenie ominęłoby holenderski parlament, mogłoby wejść w życie niemal z natychmiastowym skutkiem.

Polityczka zaznaczała, iż ​​„wszystko odbędzie się zgodne z prawem”. Zwróciła uwagę, że parlament może później wyrazić swoją opinię na temat ustawy ograniczającej prawa uchodźców i wzmacniającej uprawnienia administracji i władz. Celem takich działań jest ograniczenie napływu osób ubiegających się o azyl w stopniu znacznym. Dodajmy także, że władze holenderskie już zwróciły się w tej sprawie do struktur unijnych z prośbą o zwolnienie z niektórych przepisów wiążących kraje UE.

„Ludzie doświadczają kryzysu uchodźczego, systemy załamują się, jeśli chodzi o opiekę zdrowotną, edukację i mieszkalnictwo” – jak komentowała wczoraj minister Faber. Dodajmy, że holenderski resort zajmujący się sprawami imigracyjnymi musi w konkretny sposób uzasadnić wprowadzenie tak znaczących zmian i wykazać, że sytuacja kryzysowa w istocie ma miejsce. Marjolein Faber wciąż nad tym pracuje, jak donoszą holenderskie media.

Holenderskie partie opozycyjne, nawet te, które są krytyczne wobec imigracji i uchodźców, jak choćby SGP, zaciekle protestowały przeciwko środkom, które minister Faber chce podjąć. Szczególnie mocno sprzeciwiano się pominięciu parlamentu w pracach nad tymi nadzwyczajnymi uprawnieniami.

Przypomnijmy, w ramach umowy koalicyjnej łączącej PVV, VVD, NSC i BBB ustalono, że wprowadzony zostanie „najsurowszy reżim azylowy w historii” kraju. Warto jednak zwróci uwagę, że te polityczne deklaracje mogą nie wytrzymać zderzenia z rzeczywistością.

Jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego „Dutch News”, ostateczną decyzję w tej sprawie może podjąć Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Rezygnacja z europejskich przepisów zajmie kilka lat, o ile w ogóle będzie możliwa. Pomimo tego, holenderski rząd wierzy, że będzie mógł podjąć kroki w ramach walki z uchodźcami, zanim zapadnie ewentualny wyrok TSUE.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku 16 700 osób złożyło początkowy wniosek o status uchodźcy w Holandii, a 5800 członków rodziny dołączyło do bliskich krewnych, którzy przebywali w „Kraju tulipanów” już wcześniej.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł11 sygnałów, które mogą świadczyć o wypaleniu zawodowym. Są ci znane?
Następny artykułW jego sztuce jest bunt