A A+ A++

19.03.2021r. 10:16

W ramach Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), który został podpisany przez 191 państw, osiągnięto konsensus w sprawie stopniowego wycofywania HEU, który można wykorzystać do produkcji broni jądrowej. W 2014 roku prezydent USA Barack Obama porozumiał się z Francją, Belgią i Holandią, że lekko wzbogacony uran (LEU) zastąpi HEU w produkcji izotopów medycznych. HEU, uran, który został przetworzony w celu zwiększenia udziału izotopu U-235 do ponad 20%, jest potrzebny do budowy broni jądrowej. Im większa zawartość U-235, tym mniej materiału jest potrzebne do skonstruowania jądrowego urządzenia wybuchowego.

Do niedawna produkcja izotopów dla belgijskiego partnera NRG, Institute for Radioelements (IRE), nadal opierała się na wykorzystaniu tarczy z HEU, ponieważ IRE nie mógł w pełni przerabiać LEU. Jednak IRE już częściowo przekształcił swój proces chemiczny, co oznacza, że NRG zakończyło stosowanie tarcz z HEU do napromieniania w reaktorze w HFR.

Sam reaktor HFR został przekształcony z paliwa HEU, które może stwarzać zagrożenie proliferacyjne, na paliwo LEU już w 2006 roku.

W 2018 roku NRG i światowa firma medycyny nuklearnej Curium również przekształciły proces produkcji molibdenu-99 (Mo-99) w zakładzie produkcji molibdenu w Petten na LEU. NRG powiedział, że był to “ogromny krok, ponieważ dotyczył całego łańcucha produkcyjnego, od zakupu HEU, napromieniania, przetwarzania chemicznego po obróbkę i utylizację odpadów”.

Mo-99 jest stosowany powszechnie na całym świecie w badaniach diagnostycznych w szpitalach, m.in. w onkologii, kardiologii i neurologii. Rocznie wykonywanych jest ok. 40 milionów takich badań. Według NRG zakłady wykorzystywane w Petten jako pierwsze w Europie zaprzestały wykorzystywania HEU do produkcji Mo-99.

“Cieszymy się, że ostatni krok został zrobiony i że nasi partnerzy zajmujący się produkcją izotopów medycznych z HFR nie potrzebują już wysoko wzbogaconego uranu” – powiedział Vinod Ramnandanlal, dyrektor handlowy w NRG. “W rzeczywistości w ten sposób uzyskujemy dla izotopów medycznych swego rodzaju znak jakości w zakresie nieproliferacji”.

Reaktor HFR o mocy 45 MW zaczął działać we wrześniu 1960 r. Od tego czasu jego zastosowanie zostało w znacznym stopniu zmienione z testowania materiałów jądrowych do badań podstawowych i produkcji radioizotopów medycznych. Reaktor – obsługiwany przez NRG w imieniu Wspólnego Centrum Badawczego Unii Europejskiej (European Union’s Joint Research Centre, EU JRC) – przez długi czas pokrywał około 60% europejskiego i 30% światowego zapotrzebowania na medyczne źródła promieniotwórcze. Około 30 000 pacjentów jest codziennie uzależnionych od medycznych izotopów pochodzących z Niderlandów.

Rząd holenderski wydał w styczniu 2012 roku zgodę na budowę nowego reaktora badawczego Pallas, który ma zastąpić starzejący się HFR. Będzie on wykorzystywał tylko LEU jako paliwo i do produkcji izotopów medycznych. Oczekuje się, że nowy reaktor zacznie działać około 2024 roku.

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStella McCartney wprowadza na rynek spodnie i gorset z grzyba
Następny artykułNowe zasady dostarczania paczek dla pacjentów