Prawie wszystkie uczelnie wyższe w Holandii przestały aktywnie rekrutować zagranicznych studentów – informuje dziennik “Financieele Dagblad”. Powodem są przepełnione grupy, przepracowani wykładowcy oraz brak mieszkań studenckich.
W przeszłości holenderskie uczelnie próbowały zachęcać zagranicznych studentów do przyjazdu i studiowania w Holandii. Z ustaleń “FD” wynika jednak, że obecnie zmieniły swoje podejście.
ZOBACZ: Holandia. Rozpoznał siostrę na zdjęciu na stronie policji. Zaginęła 27 lat temu
Rzecznik uniwersytetu w Amsterdamie (UvA) powiedział gazecie, że jego uczelnia od pewnego czasu zaprzestała zachęcania zagranicznych studentów do podejmowania nauki w UvA. Podobnie jest na 13 innych uczelniach, z którymi rozmawiali dziennikarze “FD”.
Przepełnione grupy, obciążeni wykładowcy
Jako główny powód podaje się przepracowanie kadry, a także zbyt duże grupy studentów i brak mieszkań studenckich.
– Oświata jest pod presją ze względu na rosnącą liczbę studentów. Uniwersytety chcą utrzymać wysoką jakość kształcenia i zmniejszyć obciążenie pracowników, które jest obecnie niezwykle wysokie – powiedział dziennikowi jeden z pracowników uniwersytetu w Groningen na północy kraju.
W ubiegłym roku akademickim na studia zapisało się ponad 70 000 studentów zagranicznych, którzy stanowili około 21 procent wszystkich studiujących.
kmd/PAP
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS