A A+ A++

Hiszpańskie przedsiębiorstwo publiczne Naturgy i operator systemu gazowego Enagas łączą siły, aby zbudować fabrykę zdolną do produkcji 9 tys. ton czystego wodoru rocznie, paliwa, które, jak mają nadzieję decydenci, może pomóc obniżyć emisje dwutlenku węgla z przemysłu.

Pełna słonecznych równin i dobrze rozwiniętej infrastruktury gazowej Hiszpania pragnie przewodzić międzynarodowym wysiłkom na rzecz obniżenia wysokich kosztów produkcji wodoru z odnawialnych źródeł energii.

Naturgy i Enagas powiedzieli w oświadczeniu, że zbudują elektrownię słoneczną do zasilania instalacji elektrolizy w celu rozszczepienia wody na wodór i tlen w pobliżu elektrowni węglowej w północno-zachodniej Hiszpanii, którą Naturgy zamknęła w zeszłym roku – podkreśla Reuters. 

Instalacja słoneczna będzie miała moc 400 MW, a elektrolizer do 60 MW. Hiszpania zamierza zainstalować 4 GW mocy do 2030 r., co stanowi jedną dziesiątą celu Unii Europejskiej dla całego bloku do tej daty.

Reklama

Inny hiszpański koncern energetyczny, Iberdrola, pracuje obecnie nad zwiększeniem zakresu własnych projektów wodorowych i stara się o fundusze unijne na budowę 800 MW mocy elektrolizerów w Hiszpanii do 2027 roku.

Naturgy i Enagas szukają również wsparcia dla swojego projektu w ramach pakietu ratunkowego o wartości 750 miliardów euro który UE zebrała, aby pomóc swoim gospodarkom wyjść z recesji wywołanej koronawirusem. Firmy nie podały, kiedy powstanie fabryka, ani jaki będzie rozmiar inwestycji.

Bruksela chce, aby państwa członkowskie przeznaczały 37% tego pakietu na projekty, które mogą pomóc w redukcji gazów cieplarnianych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBurmistrz Jerzy Rębek: Z inwestycji nie zrezygnujemy
Następny artykułRząd ogłasza narodową kwarantannę – zaostrzenie obostrzeń