Jeden z polityków Más País Iñigo Errejón zwrócił uwagę, że średnia liczba godzin pracy jest obecnie w Hiszpanii wyższa niż średnia europejska. Zaznaczył jednak, że nie przekłada się to na większą produktywność. Propozycja lewicowej formacji obejmuje trzyletni projekt o wartości 50 mln euro, którego celem ma być przetestowanie skróconych godzin pracy przy niewielkim ryzyku. Szczegółowe założenia programu mają zostać wypracowane w ramach konsultacji z hiszpańskim rządem. Władze już wyraziły jednak zgodę na rozpoczęcie programu pilotażowego dla firm zainteresowanych rozwiązaniem.
Czterodniowy tydzień pracy
Jak wskazał inny przedstawiciel Más País, Héctor Tejero, program ma stanowić pierwszą krajową inicjatywę zmierzającą do skrócenia czasu pracy od 1998 roku, kiedy Francja zainicjowała działania w kierunku wdrożenia 35-godzinnego tygodnia pracy. –Hiszpania będzie pierwszym krajem, który podejmie próbę tej wielkości – zapowiedział Tejero.
Pilotażem miałoby zostać objętych 200 przedsiębiorstw, łącznie od 3000 do 6000 pracowników. Autorzy projektu zapewniają, że zmniejszenie czasu pracy nie będzie mogło spowodować utraty wynagrodzenia lub stanowiska.
W ubiegłym roku działająca na południu Hiszpanii prywatna firma Software Delsol jako pierwsza wprowadziła u siebie czterodniowy tydzień pracy. Jak twierdzi firma, rezultatem zmiany było zmniejszenie absencji, wzrost wydajności, a pracownicy deklarowali, że czują się szczęśliwsi. Socjalistyczna Más País żywi nadzieję z sukcesem powtórzyć ten proces w całym kraju.
Czterodniowy tydzień pracy? – “szaleństwo”
Propozycja spotkała się naturalnie z krytyką w niektórych kręgach biznesowych. Pojawiły się głosy, że w obliczu najgorszej recesji w kraju od czasów wojny domowej to istne “szaleństwo”. Ricardo Mur, jeden z ważniejszych przedstawicieli branży, zwrócił uwagę, że wydostanie się z obecnego kryzysu wymaga większych nakładów pracy, a nie mniejszych – stwierdził
Obecnie krótszy niż 40-godzinny tydzień pracy obowiązuje m.in. w Szwecji, Danii, Szwecji oraz niektórych regionach Portugalii i Niemiec.
Czytaj też:
Absurdalna sytuacja w Hiszpanii. Chodzi o obostrzenia w WielkanocCzytaj też:
Większa liczba Hiszpanów wsparła Kościół finansowo
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS