Hokejowa reprezentacja Polski kobiet powalczy w czwartek o awans na zaplecze światowej elity. We wtorek Biało-Czerwone wygrały emocjonujący mecz z Włoszkami, pokonując rywalki na lodowisku Jantor w Katowicach po dogrywce 5:4.

Rafał Smoliński

PAP/EPA
/ Zbigniew Meissner
/ Na zdjęciu: Polki cieszą się z gola

Hokejowa reprezentacja Polski kobiet rozgrywa najlepszy turniej mistrzowski w historii. Biało-Czerwone wygrały cztery mecze i dzięki temu powalczą o promocję do dywizji 1A. Decydujące spotkanie odbędzie się w czwartek, a rywalkami będą niepokonane Chinki.

We wtorek Polki odniosły pierwsze w historii zwycięstwo nad hokeistkami z Włoch w imprezie mistrzowskiej. Spotkanie miało emocjonujący przebieg. Po pierwszej tercji prowadziły reprezentantki Italii za sprawą trafienia Rebeki Roccelli w 20. minucie.

Druga odsłona przyniosła trzy kolejne trafienia. 21 sekund po wznowieniu gry wyrównała Karolina Późniewska. Po golu Chelsea Furlani w 29. minucie Włoszki odzyskały prowadzenie, ale tuż przed przerwą bramkę na 2:2 zdobyła Kamila Wieczorek. Po dwóch częściach spotkania był zatem remis.

Trzecia tercja była szalona i przyniosła najwięcej emocji. W 49. minucie Włoszki przeprowadziły kontrę i na 3:2 trafiła Aurora Abatangelo. W 52. minucie wyrównała Dominika Korkuz, a w 54. minucie Biało-Czerwone po raz pierwszy wyszły na prowadzenie po golu Patrycji Sfory. Z przewagi cieszyły się zaledwie 19 sekund, bowiem natychmiast wyrównała Nadia Mattivi.

W ostatnich minutach obie ekipy miały swoje szanse, ale po regulaminowym czasie gry był remis. Taki wynik oznaczał, że Polki zagwarantowały sobie co najmniej srebrne medale MŚ dywizji 1B (to najlepszy wynik w historii). Zwycięzcę wtorkowego spotkania wyłoniła dogrywka. Kluczowa okazała się sytuacja z 64. minuty, gdy bramkarka Martina Fedel nie wytrzymała ciśnienia i powaliła na lód jedną z rywalek. Biało-Czerwone zagrały wówczas 4 na 3. Spod niebieskiej linii przyłożyła Późniewska, Wiktoria Gogoc trafiła jeszcze kijem w krążek i zmyliła włoską golkiperkę.

Po uzyskaniu zwycięskiego trafienia Biało-Czerwone ogarnęła ogromna radość. Wygrana oznacza, że nasze hokeistki powalczą w czwartek z Chinkami o awans do dywizji 1A. Sytuacja jest jasna: zwycięzca uzyska promocję na zaplecze elity. Nie ma znaczenia, czy wygrana zostanie uzyskana w regulaminowym czasie gry, po dogrywce czy rzutach karnych. Jeśli Polki zwyciężą po dogrywce lub karnych (czyli za dwa punkty), to mimo równej liczby punktów (w tym przypadku obie ekipy będą miały ich po 13) i gorszego bilansu bramkowego awansują, bo wygrają bezpośredni mecz.

Zadanie na pewno nie będzie łatwe, ponieważ reprezentacja Państwa Środka przyleciała do Katowic w składzie, który wystąpił podczas tegorocznych zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Drużynę znacznie wzmocniło 12 zawodniczek urodzonych w USA i Kanadzie. Dzięki temu Chinki odniosły na lodowisku Jantor cztery zdecydowane zwycięstwa i prowadzą w tabeli z kompletem punktów.

Mecz Polska – Chiny zostanie rozegrany w czwartek o godz. 20:00. Transmisję przeprowadzi telewizja TVP Sport. Wstęp na wszystkie spotkania katowickiego turnieju jest bezpłatny.

Polska – Włochy 5:4 po dogrywce (0:1, 2:1, 2:2, 1:0)
0:1 – Roccella (Caumo, Niccolai) 20′
1:1 – Późniewska (Czarnecka) 21′
1:2 – Furlani (Mattivi) 29′
2:2 – Wieczorek (Gogoc, Sfora) 40′
2:3 – Abatangelo (Mazzocchi) 49′
3:3 – Korkuz (Łąpieś, Onyschenko) 52′
4:3 – Sfora (Późniewska, Czarnecka) 54′