A A+ A++

Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego przygotowało dwa wydawnictwa poświęcone historii naszego miasta: książkę „Ostrowscy – ich czasy i miasto” oraz trzecią część albumu „Dawno temu w Tomaszowie”.

Publikacja „Ostrowscy – ich czasy i miasto” składa się z dwudziestu jeden rozdziałów przybliżających dzieje rodu Ostrowskich, miasta i epoki romantyzmu. Dotyczą one biografii założyciela osady Kuźnice Tomaszowskie – Tomasza hr. Ostrowskiego (z uwzględnieniem jego zaangażowania w polską politykę XVIII i XIX wieku oraz ciekawostek z życia rodzinnego). W książce znaleźć również można historię jego syna, twórcy przemysłowego Tomaszowa – Antoniego hr. Ostrowskiego, jak również Tomaszowa do roku 1830, miłości Antoniego do Józefy z Morskich oraz ostatnich chwil jego życia na emigracji we Francji, a także udziału przedstawicieli rodu Ostrowskich w powstaniu listopadowym. Siedmioodcinkowy cykl prezentuje potomków Tomasza hr. Ostrowskiego, ich powiązania rodzinne i wkład w polską kulturę i życie publiczne. W książce znalazły się też opracowania na temat dziejów pałacu Ostrowskich, Puszczy Pilickiej, upodobań Antoniego hr. Ostrowskiego do parków i ogrodów krajobrazowych, rezerwatów Małecz i Niebieskie Źródła, a także mody oraz podróży w epoce romantyzmu i wreszcie wielokulturowości Tomaszowa i herbu miasta.

Drugie wydawnictwo to album „Dawno temu w Tomaszowie” – trzeci z cyklu zapoczątkowanego w 2018 roku – łączący się ściśle z wystawą „Almanach Tomaszowa Mazowieckiego”, którą można było oglądać w naszym Muzeum od 8 września do 7 listopada 2020 r. Zaprezentowano na niej początki miasta i jego środowisko przyrodnicze, fotografie rodziny hrabiów Ostrowskich, rozwój przemysłu, wielokulturowość miasta, fotografie tomaszowian i widokówki przedstawiające Tomaszów w końcu XIX i pierwszej połowy XX wieku, a także tomaszowskie rzemiosło, szkolnictwo, służby mundurowe, harcerstwo oraz udział tomaszowian w walkach narodowowyzwoleńczych. Na album składa się 200 ilustracji. W odróżnieniu od dwóch poprzednich albumów z cyklu „Dawno temu w Tomaszowie”, oprócz fotografii i widokówek znalazły się także dokumenty związane z początkami miasta, XIX-wieczne ryciny przedstawiające jego założycieli oraz rysunki tomaszowskich zabytków, wykonane ponad 70 lat temu przez uczniów z Koła Młodzieży Krajoznawczej.

Prezentowane wydawnictwa zostały przygotowane przez Muzeum w związku ze 190. rocznicą nadania praw miejskich dla Tomaszowa Mazowieckiego. Osoby zainteresowane mogą nabyć je w placówce (ze względu na obostrzenia związane z COVID-19 konieczny jest uprzedni kontakt telefoniczny).

Artykuł Historia Tomaszowa Mazowieckiego – dwie nowe publikacje pochodzi z serwisu Tomaszów Mazowiecki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCena Bitcoina przebiła się przez barierę 40 tys. dolarów. To problem dla graczy
Następny artykułStrzały i eksplozje w szkole w Brześciu Kujawskim. Jest akt oskarżenia