Towarzystwo Naukowe Płockie zaprasza na promocję książki poświęconej wysiedleniom z terenu Żychlina podczas II wojny światowej. Wspomnienia na papier przelała płocka lekarka, Marianna Rybicka.
Sekcja Historyczna Towarzystwa Naukowego Płockiego zachęca do udziału w spotkaniu poświęconym książce „Śladami wysiedleń z terenu Żychlina podczas II wojny światowej 21–23.04.1940 r.”. Publikacja jest zapisem wspomnień znanej płockiej lekarki Marianny Rybickiej.
Płocczanka losy rodziny opisała na podstawie zbieranych przez lata przekazów, dokumentów oraz akt IPN i Archiwów Państwowych. Impulsem do powstania publikacji były rocznice zakończenia II wojny światowej oraz wysiedleń z terenu Żychlina w dniach 21–23 kwietnia 1940 r. pięcioletniej wówczas autorki i jej rodziny.
Spotkanie odbędzie się 19 maja o godzinie 17 w siedzibie Towarzystwa Naukowego Płockiego przy pl. Narutowicza 8. Obowiązuje wstęp wolny.
W książce zostały opisane wydarzenia związane między innymi z:
- dorastaniem w trudnych warunkach po wysiedleniu;
- losami wysiedlonych żychlińskich rodzin;
- przeżyciami towarzyszącymi konspiracyjnemu życiu rodziców w okupowanym kraju;
- losami matki i siostry płockiej lekarki;
- edukacją podczas II wojny światowej i w czasach powojennych;
- pracą zawodową i działalnością społeczną.
Marianna Rybicka (ur. 1935) – ukończyła Akademię Medyczną w Łodzi w 1959 roku. To specjalistka pediatrii i medycyny sportowej. W 1966 roku zamieszkała w Płocku. Pracowała między innymi w Przychodni Rejonowej ZOZ przy ul. Miodowej oraz w Poradni Medycyny Szkolnej w Szkole Podstawowej nr 17.
Kobieta wprowadziła do płockich szkół zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Była kierownikiem Poradni Medycyny Sportowej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym oraz kierownikiem Poradni Rehabilitacyjnej ZOZ przy ul. Tysiąclecia 13.
Od 1969 roku należy do Towarzystwa Naukowego Płockiego. Aktywna w wielu organizacjach społecznych, między innymi: Lidze Kobiet Polskich, Towarzystwie Przyjaciół Dzieci, Towarzystwie Walki z Kalectwem, Okręgowej Izbie Lekarskiej, Stowarzyszeniu Dzieci Wojny i Towarzystwie Miłośników Historii Żychlina.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS