A A+ A++

W Stanisławowie Pierwszym oraz Legionowie 17 czerwca oddano hołd poległym podchorążym: Stanisławowi Felickiemu ps. „Skiba”, Mieczysławowi Stępnowskiemu ps. „Alfa”, Jerzemu Dąbrowskiemu ps. „Lato” i Stefanowi Majewskiemu ps. „Warta”. To 78. rocznica ich śmierci. W uroczystościach wzięły udział także rodziny bohatersko poległych akowców

– Kolejny kurs tajnej podchorążówki w Legionowie zakończył się 6 czerwca 1943 r. W tym samym czasie odbył się w okolicach Wyszkowa zrzut broni alianckiej. Ponieważ zepsuła się ciężarówka, dlatego tę broń trzeba było zakopać na torfowiskach w Izabelinie. 16 czerwca wysłano 4-osobową ekipę z wozem konnym, by przetransportować broń z torfowiska. Posiadali przepustki zezwalające na przewóz torfu, by ukryć broń pod jego warstwą. Osłaniali ten transport dwaj podchorążowie: Mieczysław Stępnowski (25 lat) i Stanisław Felicki (21 lat) Skiba – przypominał Wojciech Jeute, honorowy prezes Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej.

Gdy rankiem 17 czerwca 1943 r. żołnierze znajdowali się w Stanisławowie Pierwszym, pojawiły się 3 ciężarówki pełne wojska niemieckiego. Był to patrol niemiecki, wspomagany przez tzw. legion turkiestański. Zatrzymali wóz i niestety wykryli broń. Rozpoczęła się nierówna walka. Strzelanina zakończyła się śmiercią „Alfy” i „Skiby” oraz zabiciem czterech niemieckich żołnierzy i ranieniem pięciu. Jednak dzięki bohaterstwu Polaków, transport broni został obroniony. Woźnica zaciął konie i odjechał. Po kilku dniach broń dotarła na miejsce przeznaczenia.

Niestety w następstwie przenoszenia w Legionowie broni z tego transportu życie stracili także: Jerzy Dąbrowski ps. „Lato” i Stefan Majewski ps. „Warta”. Pojmali ich niemieccy żołnierze (20 czerwca), potem torturowali i rozstrzelali 25 czerwca 1943 r. Kamień upamiętniający ich walkę znajduje się w parku im. Kościuszki (róg ul. Kwiatowej i Handlowej). Alfa, Lato, Skiba i Warta (dwudziestolatkowie) należeli do Armii Krajowej I Rejonu VII Obwodu „Obroża”.

Jak co roku, w 2021 r. upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń rozpoczęło się 17 czerwca, o godz. 17.00, w Stanisławowie Pierwszym (ul. Strużańska). O 18.30 obchody kontynuowano w Legionowie. Przybyło bardzo dużo delegacji, które dziękowały za zaproszenie Stanisławowi Gołąbkowi, prezesowi ZOPAK-u. Przybyli m.in.: zastępca wójta Nieporętu Alicja Sokołowska, wicestarosta powiatu legionowskiego Konrad Michalski, przewodniczący Rady Powiatu Leszek Smuniewski, zastępca prezydenta Legionowa Piotr Zadrożny, ŚZŻAK, ZOPAK, reprezentacja Muzeum Historycznego z Legionowa, Nieporęckie Stowarzyszenie Historyczne, legionowski hufiec ZHP. Żołnierze z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki pełnili wartę honorową.

Olga Gajda

Komentarze

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWe wtorek (06.07) ratownicy Grupy Jurajskiej GOPR ćwiczą wspólnie z ratownikami medycznymi
Następny artykułCeny mieszkań w europejskich miastach