Stolica Górnego Śląska w ciągu ostatnich lat stała się bardzo nowoczesną metropolią, a jej krajobraz ciągle się zmienia i rozbudowuję. Czy wiesz jednak jakie były początki powstania Katowic?
Przed uzyskaniem praw miejskich
Pierwsza wzmianka o Katowicach sięga 1598 roku, a pojawiła się ona w zapisach jednego z księży odwiedzających parafię bogucicką. Zalążkami miasta były XVI wieczne kuźnice żelaza oraz osady rolnicze, które w przyszłości były dzielnicami Katowic. Najstarszą z nich była Kuźnica Bogucka oraz Dąb, nieco później powstały Szopienice, Piotrowice czy Ligota, ówcześnie jako wsie.
Rozwój wsi Katowice oraz pobliskich osad po obu stronach Rawy rozpoczął się w połowie XIX wieku wraz z budową berlińskich kolei, które prowadziły do Mysłowic. Rozbudowa linii komunikacyjnych między Niemcami a Polską niewątpliwie sprzyjała urbanizacji wsi. Na terenie przyszłego miasta zaczęły powstawać ważne ośrodki dla społeczeństwa m.in.: Karczma Katowicka (znajdująca się na terenie obecnego Skarbka) oraz pierwszy katolicki kościół. 11 września 1865 roku wieś Katowice otrzymała prawa miejskie, nadane przez Wilhelma I Hohenzollerna. Sześć lat później w mieście powstało pierwsze gimnazjum znajdujące się początkowo przy obecnej ulicy Młyńskiej, później przeniesione na ulicę 3 Maja.
U schyłku XIX wieku w okresie zarządu Grundamanna w Katowicach powstało wiele hut i kopalni, które w przyszłości pomogły rozwojowi miasta. Stworzono także kilka istotnych instytucji jak Państwowa Dyrekcja Poczt, Sąd Okręgowy, czy Dyrekcja Prusko- Królewskich Kolei Państwowych.
Pierwsza połowa XX wieku
Na początku XX wieku w Katowicach powstała pierwsza instytucja kulturalna, mianowicie Teatr Miejski znajdujący się koło rynku. Wraz z nowym wiekiem ukończono także rozbudowę dworca kolejowego. Wybuch I wojny światowej nie spowodował w Katowicach zniszczeń, a działania wojenne nie dotknęły mieszkańców miasta. W trakcie pierwszego z powstań śląskich doszło do kilkudniowych walk na terenie Szopienic, Dąbrówki Małej oraz Szopienic, w drugim natomiast w okolicach Bogucic i Dębu. Po trzecim z powstań, w roku 1922 Katowice zostały przyłączone do państwa polskiego, a chwile później stało się też stolicą województwa śląskiego. W mieście powstał także Gmach Sejmu Śląskiego oraz Skarb Śląski. W okresie międzywojennym ludność Katowic wzrosła ponad dwukrotnie, wynosząc w 1939 roku 135 tysięcy obywateli.
Wojna i czas powojenny
Wraz z wybuchem II wojny światowej cały Górny Śląsk został włączony do Trzeciej Rzeszy. Katowice stały się centralą gestapo oraz siedzibą okręgowych partii nazistowskiej. W wyniku działań zbrojnych spłonęła część śródmieścia Katowic, między Rynkiem a ulicą Stawową oraz pomiędzy ulicą Pocztową, a Jana. W 1945 Katowice zostały wyzwolone, ponownie stając się stolicą Górnego Śląska. Miasto zaczęło rozwijać się i rozbudowywać, stając się przy okazji centrum uniwersyteckim. Katowice jako pierwsze otworzyły wyższą uczelnię humanistyczną, czyli Uniwersytet Śląski. W tym okresie powstawały nowe osiedla m.in.: Tysiąclecia, Paderewskiego czy Koszutka. Wzniesiono również Halę Widowiskowo- Sportową Spodek, która szybko stała się symbolem Katowic.
W okresie rządów komunistycznych na okres trzech lat miasto zmieniło nazwę na Stalinogród
.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS