A A+ A++

Karta Dużej Rodziny – wprowadzona 10 lat temu – stanowi ważny element polityki prorodzinnej w Polsce, wspierając rodziny wielodzietne i promując ideę posiadania dużej rodziny. Obecnie w programie uczestniczy prawie 15 tysięcy podmiotów handlowych, od małych firm po dużych przedsiębiorców, co daje około 40 tysięcy punktów, gdzie honorowana jest Karta Dużej Rodziny. Partnerami mogą zostać wszyscy, którzy chcą wspierać politykę prorodzinną i doceniać wartość dużych rodzin. Naklejka „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny” na drzwiach wejściowych, witrynie czy przy kasach świadczy o przynależności do programu.

Początki i idea Karty Dużej Rodziny

Historia Karty Dużej Rodziny (KDR) w Polsce jest ściśle związana z działalnością Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, którego korzenie sięgają 2006 r. W 2007 r. wprowadzenie Karty Dużej Rodziny stało się jednym z kluczowych postulatów związku. Polska, będąca na szarym końcu rankingu wspierania rodzin wielodzietnych, potrzebowała nowatorskich rozwiązań. Związek rozpoczął popularyzację idei Karty na szczeblu lokalnym, organizując cykl konferencji. Pierwsze miasta wprowadziły lokalne wersje Karty już w kolejnym roku. Przez pięć lat ponad 100 miast wprowadziło różne formy wsparcia dla dużych rodzin.

W 2010 r. zorganizowano pierwszą ogólnopolską konferencję dotyczącą KDR, co przyciągnęło uwagę rządu. Przełom nastąpił podczas I Zjazdu Dużych Rodzin w Grodzisku Mazowieckim, gdzie ówczesny Prezydent Polski, Bronisław Komorowski, wyraził poparcie dla ogólnopolskiej KDR. Po roku przygotowań 16 czerwca 2014 roku, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, wystartowała Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny.

Rozwój Programu

Na początku 2015 r. weszła w życie Ustawa o Karcie Dużej Rodziny, rozpoczynając formalny proces pozyskiwania partnerów do programu. Początkowo zajmowali się tym wojewodowie, lecz tempo prac było niezadowalające. W 2017 roku Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” wygrał konkurs na organizację pozyskującą partnerów, co przyspieszyło rozwój programu.

Korzyści i funkcjonowanie KDR

Karta Dużej Rodziny jest narzędziem ułatwiającym życie rodzinom wielodzietnym poprzez zmniejszenie wydatków na zakupy i wychowanie dzieci. Choć oszczędności mogą wydawać się niewielkie, każdy grosz liczy się w budżecie domowym. KDR nie jest jedynie inicjatywą rządową, ale także rezultatem pracy negocjatorów w terenie – w większości wielodzietnych matek i ojców, którzy rozumieją potrzeby dużych rodzin. Negocjatorzy, osoby zaangażowane społecznie, każdego dnia pracują nad poszerzaniem listy partnerów honorujących KDR.

Proces Przystępowania do Programu

Przystąpienie do programu KDR jest bezpłatne. Partnerzy zyskują zwiększone zainteresowanie swoją firmą, napływ klientów poszukujących zniżek, oraz możliwość posługiwania się znakiem KDR. Koszt udzielania zniżek nie jest zwracany przez Ministerstwo, a wysokość zniżki zależy od dobrej woli partnera, przy czym decyzja musi być zatwierdzona przez Departament Rodziny MRIPS.

Partnerzy KDR

Obecnie w programie uczestniczy prawie 15 tysięcy podmiotów, od małych firm po dużych przedsiębiorców, co daje około 40 tysięcy punktów, gdzie honorowana jest Karta Dużej Rodziny. Partnerami mogą zostać wszyscy, którzy chcą wspierać politykę prorodzinną i doceniać wartość dużych rodzin. Naklejka „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny” na drzwiach wejściowych, witrynie czy przy kasach świadczy o przynależności do programu.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmiana stroju Marii w remake'u Silent Hill 2 to nie tylko kwestia wizualna. Zdaniem graczy zaburza to odbiór gry
Następny artykułNabór uzupełniający kandydatów do Komitetu Rewitalizacji miasta Piły II kadencji