A A+ A++

„Dla niezorientowanych: Hindenburg Research to nie jest jakaś buda z kebabem z analizami, ale jeden z najbardziej znanych funduszy typu »short seller«” — napisał wtedy na portalu X Konrad Ryczko, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.

„Pozorna transakcja, firmy-przykrywki i fałszywe kody kreskowe”

Zdaniem Hindenburga, deklarowana sprzedaż rosyjskiej części biznesu LPP do Chin była pozorna. W dużym skrócie: biznes miała kupić spółka z Dubaju założona na dzień przed transakcją, nieznane są nazwiska jej reprezentantów, kody kreskowe towarów zostały zmodyfikowane w celu potajemnego śledzenia ubrań przez systemy informatyczne, ale rosyjskie sklepy są wciąż mają pozostawać pod faktyczną kontrolą LPP i mają rzekomo wrócić do spółki, gdy sytuacja wojenna się uspokoi. Hindenburg relacjonuje, że osoby z bliskiego otoczenia Marka Piechockiego przyznawały, że założyciela i prezesa „nie obchodziła jakaś tam wojna”. Wskazuje też, że jedna z azjatyckich „firm-przykrywek” została założona przez kluczowego członka Fundacji Semper Simul, która jest powiązana z Markiem Piechockim i jest większościowych akcjonariuszem LPP. Na skutek publikacji raportu Hindenburga kapitalizacja giganta odzieżowego w kilka minut stopniała z 34 mld zł do 22 mld zł. Inwestorzy w jeden dzień stracili 36 proc.

Czytaj też: Polski miliarder wykonał skok na gorącą, głęboką oraz całkiem nieznaną wodę. „To ciepło jest darmowym nośnikiem energii i jest nieograniczone”

Świat o Hindenburg Research pierwszy raz usłyszał w sierpniu 2020 r., kiedy opublikował raport o amerykańskiej spółce Nikola, która miała być „Teslą branży ciężarówek”. Wywiadownia dotarła do nagrania, na którym widać, że samochód przedstawiany podczas prezentacji stacza się ze wzniesienia, a nie jedzie samodzielnie. Wykazała też zawyżone parametry prototypowych ciężarówek oraz fikcyjne zamówienia od klientów. Nikola upadła, a jej właściciel i prezes Trevor Milton został skazany za kłamstwa wobec inwestorów, którym wypłacił w ramach ugody 125 mln dol.

Był też „celebryta z Wall Street” Chamath Palihapitiya i jego firma ubezpieczeniowa Clover Health. Hindenburg wykazał, że zatajała prowadzone przeciwko niej dochodzenia w sprawie oprogramowania, na którym opierała swoją działalność (chodziło m.in. o łapówki i niewłaściwe praktyki marketingowe).

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Obserwatorze Lokalnym przed druga turą rozmowy z kandydatami
Następny artykułAnna Jedynak-Rykała została w Sosnowcu radną. Nie wiadomo, czy obejmie mandat. W tle kariera jej męża