A A+ A++

Skóra głowy niemowlaka jest bardzo delikatna i miękka. Kości czaszki zrastają się stopniowo, na początku łatwo wyczuć miejsca, w których ich nie ma. Dlatego pielęgnacja włosów i głowy maluszka powinna być prowadzona z najwyższą ostrożnością. Zobacz, jak się do tego zabrać i co przygotować, by cały proces przebiegał sprawnie.

Jak często myć noworodkowi głowę?

Delikatna skóra głowy noworodka nie wymaga codziennego mycia. Tak małe dziecko nie poci się, nie ma też kontaktu z brudem. W upalne dni można delikatnie ochlapać główkę dziecka letnią wodą dla ochłody, ale nie jest to wymóg.

Aby zadośćuczynić względom higienicznym, wystarczy mycie głowy noworodka raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Bardzo małe dzieci zwykle nie mają włosów, a nawet jeśli się z nimi rodzą, to szybko je tracą. Na tym etapie nie ma potrzeby kupowania grzebienia. Jest to nawet niewskazane, bo byłby zbyt ostry dla delikatnej skóry główki dziecka.

Jak myć włosy noworodkowi?

Pierwszym krokiem powinno być przygotowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów tak, by były pod ręką. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której trzeba się oddalić od wanienki np. po szampon lub ręcznik.

Woda do kąpieli powinna mieć około 37°C. Taką samą należy myć i spłukiwać główkę dziecka.

Samo mycie polega na nałożeniu na główkę niewielkiej ilości szamponu i delikatnym masowaniu. Nie można stosować nacisku.

Ostatni krok to dokładne spłukanie główki dziecka. Należy to robić ostrożnie, by woda nie zalała twarzy i nie dostała się do oczu. Chociaż większość szamponów nie powoduje szczypania i łzawienia, to samo zalanie oczu jest dla małych dzieci bardzo nieprzyjemnym doznaniem. Przy płukaniu trzeba zwrócić uwagę na trudno dostępne miejsca za uszami.

Czym myć głowę małego dziecka?

Sama woda to trochę za mało, by umyć główkę dziecka.

Na początek przyda się płyn do kąpieli z emolientem nawilżającym. Na skórę głowy nie nakłada się oliwki ani kremów, chyba że lekarz wyraźnie to zaleci.

Jeśli dziecko ma już włoski, można kupić delikatny szampon dla bardzo małych dzieci. Powinien być bezzapachowy, hypoalergiczny i mieć formulę zapobiegającą łzawieniu oraz szczypaniu oczu po przypadkowym kontakcie.

Jak wysuszyć dziecku włosy?

W przypadku malutkich dzieci suszenie włosów suszarką nie jest dobrym pomysłem. Nie ma zresztą takiej potrzeby, bo cienkie i delikatne włosy bardzo szybko schną. Wystarczy osuszyć je ręcznikiem.

Ważne: delikatnej skóry i włosów dziecka nie można pocierać ani mocno trzeć. Osuszanie powinno odbywać się przez dotyk. Dobrze sprawdzają się ręczniki z kapturkami. Jeśli uważamy, że w domu jest chłodno, można po kąpieli założyć dziecku czapeczkę.

Jak i czym czesać niemowlaka?

Jak już zostało wspomniane wyżej, małym dzieciom nie są potrzebne grzebienie. Ostre i cienkie ząbki mogłyby przeciąć delikatną skórę głowy.

O wiele lepiej sprawdzi się szczotka dla niemowląt. Szczotka powinna mieć miękkie włosie. Jej codzienne stosowanie jest świetnym masażem skóry głowy maluszka, ma też działanie uspokajające. Dzieci bardzo lubią ten zabieg. Można się jednak spodziewać, że starsze zechcą wyjąć rodzicom szczotkę z rąk, dlatego warto zawczasu zadbać o jej wysoką jakość.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak Gazeta Wyborcza kreowała negatywny obraz lekcji religii w szkole?
Następny artykuł10 lipca 1812 roku rozpoczęła się bitwa pod Mirem