15 sierpnia to nie tylko Święto Wojska Polskiego upamiętniające rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, zwanej “Cudem nad Wisłą”. To także katolickie święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Z tej okazji w najważniejszym polskim sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie odbywają się uroczystości. Najważniejsze doroczne święto maryjne zgromadziło w poniedziałek Jasnej Górze kilkadziesiąt tysięcy osób – głównie pątników, którzy dotarli tam w pieszych pielgrzymkach.
Jasna Góra. Abp Wacław Depo: Polska nie jest tylko marzeniem, a realną rzeczywistością
Metropolita częstochowski, zwracając się do wiernych, przywołał także inne rocznice polskiego sierpnia – męczeńską śmierć ojca Maksymiliana Marii Kolbego w Auschwitz (14 sierpnia 1941 roku – red.), Powstanie Warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944 roku – red.) wraz z rzezią mieszkańców Woli w jego pierwszych dniach oraz “nową nadzieję, którą przyniosła Polsce ‘Solidarność’ lat 80.”.
– Te wybrane wydarzenia są dla nas wszystkich dobrą sposobnością do przeprowadzenia trudnego testu wiary, miłości Boga i ojczyzny – podkreślił abp Depo.
Przypomniał w tym kontekście słowa pierwszego biskupa diecezji częstochowskiej Teodora Kubiny, który w rocznicę odzyskania niepodległości mówił, że rocznice te “potwierdzają nam uroczyście i stanowczo, że Polska nie jest tylko marzeniem, nie jest tylko pięknym snem, nie jest państwem sezonowym, ale realną rzeczywistością”.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Metropolita o “paraliżującej” niezgodzie w Polsce
Jak mówił obecny metropolita częstochowski, niezwykle aktualne są też słowa bp. Kubiny, że niezgoda jest “paraliżem dla całego kraju”, pozbawia go ruchu i radości życia.
– Zamiast, jak pan Bóg nakazuje i jak tego wymagają niebezpieczeństwa grożące z zewnątrz i twarde warunki gospodarcze z wewnątrz, zespolić wszystkie siły w jednym zgodnym wysiłku dla dobra ojczyzny, rozbijamy się, przeszkadzamy jeden drugiemu, podejrzewamy i oskarżamy się wzajemnie. Duch partyjności przeniknął nie tylko życie polityczne, (…) także kulturalne, gospodarcze, narodowe, społeczne, a nawet towarzyskie – paraliżując je – mówił hierarcha.
Według metropolity, “brak nam wzniosłego poczucia odpowiedzialności wobec Boga za pracę na niwie państwowej”.
Jasna Góra. “Jesteśmy w samym środku zdobywania lub utracenia wolności”
Abp Wacław Depo zadał wiernym pytanie, jak boleśnie ta diagnoza z lat 20. po odzyskaniu niepodległości i obrony ojczyzny pasuje do naszych czasów.
– Rozważmy jeszcze w naszej refleksji podpowiedzi krakowskiej szkoły historycznej z przełomu XIX i XX wieku, o tym, że Rzeczpospolitą zgubiły trzy wolności – liberum veto, liberum venturi i liberum infamare – powiedział metropolita częstochowski.
– Pierwsza wolność jest wolnością wetowania wobec wszelkich reform szukających dobra wspólnego, co miałoby być prawem demokracji. Druga wolność to kłamliwe poszukiwania poprzez media i zmianę sposobu myślenia. Trzecia to wolność zniesławiania, oczerniania jednostek, czy bezczeszczenie świętości narodowych oraz hańbienie wszystkiego, co wartościowe, polskie i katolickie – ocenił abp Depo.
Jak dodał, “jesteśmy w samym środku zdobywania lub utracenia wolności”, a wierni powinni uczyć się z krakowskiej szkoły, ponieważ jest to temat cały czas aktualny.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS