Naszą redakcję spotkała przed świętami miła niespodzianka. Harcerze z 6. Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej Ad Astra przynieśli do nas Betlejemskie Światło Pokoju. Drużynowa Małgorzata Janicka złożyła nam życzenia świąteczne. Wraz z harcerzami przyszli członkowie koła historycznego działającego w Szkole Podstawowej nr 2.
Betlejemskie Światło Pokoju dociera do Polski od ponad 30 lat. Płomień roznoszony przez harcerzy pochodzi, jak sama nazwa wskazuje, z samego Betlejem, z miejsca narodzin Jezusa. Ogień ten jest co roku odpalany z wiecznego ognia płonącego w Grocie Narodzenia Pańskiego. Przekazywany jest w formie sztafety przedstawicielom organizacji skautowych w różnych zakątkach świata. Polskim harcerzom ogień przekazują skauci słowaccy. Do przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju doszło w tym roku w Zakopanem. Kujawsko-pomorskie, chorągwiane przekazanie światła miało miejsce tydzień wcześniej w Miejskim Domu Kultury w Barcinie. Teraz harcerze nie tylko Hufca Pałuki, ale wszystkich hufców na terenie naszego województwa idą z tym światłem dalej. Roznoszą go do kościołów, urzędów, instytucji.
Młodzież z drużyny harcerskiej i koła historycznego w SP 2 w Żninie na pamiątkowym zdjęciu w redakcji Pałuk fot. Karol Gapiński
Do redakcji Pałuk Betlejemskie Światło Pokoju przynieśli harcerze z 6. Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej Ad Astra z drużynową Małgorzatą Janicką, która złożyła pracownikom wydawnictwa życzenia świąteczne. Przypomniała, że w tym roku przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju odbywa się pod hasłem Czyńmy pokój. Do naszej redakcji ze Światłem przybyli wraz z harcerzami również członkowie koła historycznego, które działa w Szkole Podstawowej nr 2. W tym roku idea przekazywania światła pokoju jest szczególna ze względu na wojnę w Ukrainie – o czym również wspomniała hm. Małgorzata Janicka.
Drużynowa opowiedziała młodzieży, jak pracuje redakcja. Naczelny Pałuk Dominik Księski pokazał im natomiast fragment kadłuba rosyjskiego śmigłowca zestrzelonego przez wojsko ukraińskie Jest to specjalna pamiątka przekazana przez Siły Zbrojne Ukrainy w ramach podziękowania za pomoc, którą niosą różne osoby związane ze Żninem. Ta pamiątka trafi do jednego z darczyńców z Poznania.
Karol Gapiński
Autor: Pałuki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS