To już trzecia edycja akcji zorganizowanej przez Urząd Miejski w Kcyni z okazji Dnia Czystego Powietrza, przypadający na 14 listopada. Dnia, który ma uzmysławiać wszystkim nam jak ważne jest czyste powietrze oraz uświadamiać społeczeństwu, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska powoduje jego zanieczyszczanie czyli popularnie zwany smog.
Ze smogiem możemy mieć do czynienia w zasadzie od początku jesieni, najczęściej podwyższone stężenia zanieczyszczeń obserwuje się już w październiku czy listopadzie, kiedy spada temperatura powietrza i wzrasta emisja pochodząca z indywidualnego ogrzewania budynków. Smog stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi ze względu na dużą koncentrację szkodliwych cząstek w powietrzu. Przebywanie na wewnątrz w warunkach wysokich stężeń zanieczyszczeń może prowadzić do pojawienia się alergii oraz astmy, wywołać niewydolność oddechową, zwłaszcza może to dotyczyć osób chorych, małych dzieci czy osób starszych. Długotrwałe narażenie na wysokie stężenia zanieczyszczeń może skutkować chorobami układu krwionośnego oraz serca, a nawet chorobami nowotworowymi.
W ramach walki ze smogiem i kampanii edukacyjnej związanej z czystym powietrzem, już po raz trzeci Urząd Miejski w Kcyni zorganizował akcję na rzecz uświadamiania, jak ważne jest dbanie o otaczającą przyrodę i środowisko i podejmowanie starań, by oddychać coraz lepszym powietrzem. Akcję promującą działania proekologiczne przygotowali pracownicy Referatu Rolnictwa oraz Edukacji, Promocji, Sportu i Kultury Urzędu Miejskiego w Kcyni.
Na Rynku w Kcyni licznie zgromadziła się społeczność uczniowska – od przedszkolaków po starszaków. P.f. Burmistrza Kcyni p. Wojciech Niemczyk, oficjalnie otworzył wydarzenie, witających w ciepłych słowach wszystkich przybyłych uczniów z opiekunami. Pracownicy Referatu Rolnictwa odpowiedzialni za szeroko pojętą ochronę środowiska przypomnieli m.in. zasady prawidłowej segregacji odpadów oraz opowiadali o programie Czyste Powietrze.
Na apel urzędu odpowiedzieli lokalni sportowcy. Obecni byli przedstawiciele klubu sportowego MLUKS Orlik Kcynia oraz Biegacze Kcynia Team, którzy opowiadali o swoich pasjach, treningach i sportowych planach.
Każdy z zapytanych podkreślał, jak ważne jest móc trenować również w okresie jesienno – zimowym, na świeżym powietrzu, bez konieczności wdychania rakotwórczego dymu. Sportowcy mówili, jak ciężkim wyzwaniem jest poruszanie się np. biegiem czy z kijkami do Nordic Walking po niektórych regionach miasta w godzinach popołudniowych i wieczornych, gdy gryzący dym unosi się nad ulicami i dusi oddech.
Chcąc zachęcić dzieci i młodzież do zachowań proekologicznych, jak również do aktywności sportowej w czystym powietrzu, Referat Edukacji, Promocji, Sportu i Kultury zaprosił również do udziału w konkursach, których finał miał miejsce dziś na płycie kcyńskiego Rynku.
– Pierwszy konkurs Gminny Konkurs Plastyczno-Ekologiczny ”Drugie życie plastikowej butelki”, polegał na wykonaniu indywidualnie pracy z wykorzystaniem materiałów wtórnych m.in. butelek plastikowych i adresowany był do uczniów „zerówek” i szkół podstawowych uczęszczających do szkół na terenie Gminy Kcynia. Kategorie konkursu: „zerówki”, uczniowie klas I-III, uczniowie klas IV-VIII. Drugi na ekobaner “Czyste powietrze nad Kcynią”, był konkursem zespołowym, rozstrzygany będzie w kategorii szkół – mówią organizatorzy.
Każda ze szkół pokrótce opowiedziała o przygotowanym banerze przyniesionym na rynek. Dla najmłodszych uczestników happeningu przekazano zestawy proekologiczne zawierające książeczkę Poradnik Małego Ekologa.
Konkursy rozstrzygnięte zostaną jeszcze w tym tygodniu.
Ewa Hałas
foto: Uczestnicy akcji Czyste Powietrze na Rynku w Kcyni (zdjęcia Ewa Hałas)
Autor: Pałuki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS