W sprawie zatrzymano 10 osób. Podejrzani usłyszeli zarzuty, m.in., udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw i wyłudzenia mienia, a także prania pieniędzy pochodzących z przestępstwa.
Fikcyjne samochody na sprzedaż
Na aukcjach internetowych oferowali na sprzedaż samochodzy osobowe i ciężarowe, a komunikując się z pokrzywdzonymi stosowali techniki anonimizacji. Po otrzymaniu zaliczki w wysokości 30-40% wartości pojazdu, sprawcy deklarowali, że zamówione samochody dostarczą pod wskazany adres w terminie od 30 do 60 dni. Faktycznie jednak nigdy do tego nie dochodziło. Pieniądze wpłacane oszustom były transferowane przelewami na inne rachunki, portfele kantorów internetowych i zamieniane na kryptowaluty. Na ten moment ustalono, że sprawcy dokonali oszustw na ponad milion złotych.
Blisko 300 zarzutów
Na polecenie prokuratora z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, funkcjonariusze Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przy wsparciu kontrterrorystów z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji “BOA”, dokonali zatrzymania najpierw siedmiu, a następnie kolejnych trzech osób. Wszyscy podejrzewani są o udział w opisywanym procederze.
Zatrzymania miały miejsce na terenie województwa lubuskiego, małopolskiego, mazowieckiego oraz śląskiego. Poszczególne osoby podejrzane usłyszały od 10 do 47 zarzutów, co w sumie dało 293 zarzutów karnych dotyczących oszustw, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, a także wyłudzenia mienia. Wobec ośmiu z zatrzymanych osób na wniosek prokuratora sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Trwają dalsze czynności
Co warte podkreślenia, jednym z zatrzymanych mężczyzn jest podejrzany o pomocnictwo w pobiciu wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego, do którego doszło w 2014 roku.
W trakcie czynności procesowych zabezpieczono gotówkę, telefony komórkowe, tablety, komputery oraz inne dowody, które są teraz poddawane dalszej, szczegółowej analizie przez śledczych.
W wyniku działań policjantów CBZC z Katowic i współpracy z Prokuraturą Okręgową w Gliwicach na jednej z platform internetowych oferującej wielowalutowe usługi finansowe, zablokowano środki na kwotę 750 tys. zł. a także zajęto mienie podejrzanych na sumę niemal 650 tys. złotych.
źr. Policja, o. sqx
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS