A A+ A++

Hamowanie na progu zwalniającym zdecydowanie jest złym nawykiem. Jak się go pozbyć? Najlepiej poznać listę potencjalnych usterek.

Czemu kierowcy hamują na progu?

Każdemu kierowcy może zdarzyć się zgapić. A w takim przypadku uwadze z pewnością umknie fakt, że auto zbliża się do progu spowalniającego. Reakcja? Hamowanie na ostatnią chwilę – albo zaraz przed najechaniem na próg, albo już na progu. Pół biedy jeżeli próg jest płatki. W takim przypadku kierowca usłyszy jedynie delikatne stuknięcie. Gorzej jeżeli jest wąski i wysoki, ewentualnie wysoki i bardzo szeroki. W takim przypadku może nawet dojść do uszkodzenia auta.

Hamowanie na progu zwalniającym i uszkodzone podwozie

Próg spowalniający nawet pokonywany z prędkością 20 – 30 km/h powoduje mocne obciążenie dla resorowania. Jeżeli dodatkowo uderzenie w przeszkodę nastąpi w momencie, w którym w aucie zablokowane zostaną hamulce, siła tąpnięcia wyraźnie wzrośnie. A to może się odbić na stanie elementów zawieszenia i układu hamulcowego. Hamowanie na progu zwalniającym może uszkodzić zaciski i tarcze hamulcowe, końcówki drążków kierowniczych, tuleje w wahaczach, amortyzatory czy zwrotnice.

Oczywiście warto pamiętać o tym, że do uszkodzenia nie dojdzie raczej w nowym aucie, które pierwszy raz hamowało na progu. usterka ujawni się przede wszystkim w starszych pojazdach, w których wcześniej wspomniane elementy zdążyły się w jakimś stopniu zużyć.

Hamowanie na progu zwalniającym: a co z nadwoziem?

Uszkodzenie resorowania czy układu hamulcowego to dopiero pierwszy ze skutków hamowania na progu zwalniającym. Może się bowiem okazać, że kierowca zniszczy też elementy podwozia. Podczas przyhamowywania obniża się przód samochodu. To oznacza, że kierowca ma możliwość zahaczenia dołem przedniego zderzaka lub innymi elementami podwozia o próg spowalniający. W skrajnie niekorzystnym scenariuszu zostaną one oderwane od nadwozia, a kierowca narobi sobie poważnych kosztów.

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację

Praktyczny leksykon VAT 2021. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT

Tylko teraz

119,00 zł

129,00

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezes ŁKS-u: “Dwóch inwestorów zainteresowanych klubem”
Następny artykułRezerwy pierwszoligowca zwyciężone w Sędziszowie Młp.