A A+ A++

Mercedes przywiózł na weekend w Portugalii dwie konfiguracje tylnych skrzydeł. Różnice w tych elementach były dość niewielkie, aczkolwiek dzięki temu bolidy zachowywały się zdecydowanie inaczej.

Jedyną różnicą między tymi skrzydłami było ustawienie z pojedynczym lub podwójnym słupkiem. Ta druga koncepcja pozwalała kierowcy uzyskiwać znacznie większe prędkości na prostych, ale za to znacząco utrudniała dogrzanie opon i pokonywanie zakrętów portugalskiego toru.

Z tej filozofii korzystał właśnie Lewis Hamilton – co też tłumaczy bardzo łatwe manewry wyprzedzenia, które Brytyjczyk wykonał w wyścigu. Valtteri Bottas, Max Verstappen oraz Sergio Perez nie byli w stanie zatrzymać 36-latka, a dodatkowo korzystał on z systemu DRS.

Tylne skrzydło z pojedynczym słupkiem było zainstalowane w bolidzie Fina. Generowało ono zdecydowanie większy docisk, a także ułatwiało dogrzanie opon na jednym “kółku” kwalifikacyjnym. Nie ma żadnych wątpliwości, że to właśnie ten element pomógł Bottasowi w wywalczeniu pole position, które notabene wygrał z Hamiltonem o 0,007 sekundy.

Taka konfiguracja miała też drugie dno. W wyścigu nie dość, że zawodnik z Nastoli nie mógł rozwijać dużych prędkości na prostych, to jeszcze zdecydowanie bardziej niszczył swoje opony. Brytyjczyk, który dysponował mniejszym dociskiem, mógł spokojnie cały czas naciskać, nie martwiąc się o żywotność ogumienia.

Oczywiście nie wiadomo, czy Mercedes celowo podzielił konfigurację tego skrzydła na dwa samochody, ponieważ obawiał się zagrożenia ze strony Red Bulla, czy też sami kierowcy postawili na takie rozwiązania.

Warto tylko dodać, że zarówno Lewis Hamilton, jak i Valtteri Bottas testowali obie koncepcje podczas piątkowych treningów przed kwalifikacjami i wyścigiem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZawodnik z Kętrzyna medalistą Mistrzostw Polski!
Następny artykułPrezent – e-book o psach, które zmieniały bieg historii