A A+ A++

Wyciągamy wnioski z dramatu, który rozegrał się na naszej ziemi 77 lat temu. Stajemy po stronie ofiar, a nie sprawców, stajemy po stronie wzajemnego szacunku, zrozumienia i współpracy, a nie po stronie nienawiści. Stajemy po stronie pokoju, przeciwko wojnie – mówiła w sobotę (25 lutego) jedna z uczestniczek wydarzenia w Hajnówce, upamiętniającego ofiary żołnierzy “Burego”.

W ramach wydarzenia: „Wieczna pamięć” w Hajnówce w sobotę (25 lutego) zostały upamiętnione ofiary żołnierzy Romualda Rajsa „Burego” – 79 prawosławnych mieszkańców pochodzenia białoruskiego ze wsi Zanie, Zaleszany, Końcowizna, Szpaki i Wólka Wygonowska. Zostali zamordowani w styczniu i lutym 1946 r. Wśród nich także kobiety i dzieci.

Nienawiść wciąż potrafi zatruwać umysły

Wydarzenie „Wieczna pamięć” organizowane jest w Hajnówce od 2018 r. przez mieszkańców i mieszkanki Hajnówki oraz szerzej regionu podlaskiego w odpowiedzi na przemarsze przez to miasto środowisk nacjonalistycznych – Marsze Pamięci Żołnierzy Wyklętych ku czci właśnie głównie „Burego”. Pierwszy taki marsz odbył się w 2016 r., a jego formalnym organizatorem co roku była Narodowa Hajnówka. Nacjonaliści kroczyli pod pretekstem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (obchodzony jest 1 marca). W tym roku nacjonaliści z przemarszu zrezygnowali. Nie wiadomo, dlaczego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSasin: Rząd chce, aby Polska rozwijała się równomiernie
Następny artykułRośnie poziom Wisły