Tłumy zgromadziły się w Stambule, gdy historyczna świątynia Hagia Sophia została otwarta na piątkowe modlitwy po raz pierwszy od czasu, gdy władze tureckie orzekły, że zostanie przekształcona w meczet. Liczące 1500 lat miejsce Światowego Dziedzictwa UNESCO stało się muzeum w 1934 roku.
[embedded content]
Turecki sąd unieważnił jego status, stwierdzając, że jakiekolwiek inne użycie niż meczet jest niemożliwe z prawnego punktu widzenia. Prezydent Recep Tayyip Erdogan ogłosił następnie, że słynne na całym świecie miejsce będzie gotowe na piątkowe modlitwy od 24 lipca.
Mieszkańcy Stambułu w czwartek, 23 lipca, wypowiedzieli się na temat przygotowań do otwarcia meczetu Hagia Sophia, świątyni wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. „Nasi bracia mieszkający w Stambule swobodnie dogadywali się z innymi religiami. W tym sensie jest to dla nas ważne z punktu widzenia naszej reputacji” – powiedział Yusuf, który przyjechał do Stambułu z Bursy w północno-zachodniej części kraju, aby zobaczyć otwarcie meczetu. „Jest wiele opinii, ale każdy powinien żyć własną religią. Wszyscy nasi ludzie powinni przyjść i zobaczyć to miejsce, pomodlić się. Dlatego jest to dla nas odrębne szczęście” – powiedział Sulejman ze Stambułu.
Kolejny mieszkaniec Stambułu, Mahmut, twierdzi, że przekształcenie Hagii Sophii w meczet „nie jest ważnym” wydarzeniem. „Mamy wiele meczetów, mamy bardzo piękne budowle, aby zaspokoić nasze potrzeby religijne. Byłoby lepiej, gdyby pozostała miejscem dla wszystkich religii jako światowe dziedzictwo” – podkreślił.
Pierwsza od 86 lat piątkowa modlitwa, namaz, odbyła się w meczecie Hagia Sophia 24 lipca. Wziął w niej udział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Modlitwa przeprowadzono z zachowaniem dystansu społecznego, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Źródło: pl.SputnikNews.com
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS