Medalion zawierający pleśń pochodzącą z oryginalnych eksperymentów Aleksandra Fleminga, które doprowadziły do odkrycia penicyliny, został sprzedany na aukcji za rekordowe 76 tys. dolarów. To zdecydowanie więcej, niż spodziewali się organizatorzy, ale mowa przecież o wydarzeniu, które na zawsze zmieniło medycynę!
Jak wiele ważnych wynalazków i odkryć, do tego również doprowadził przypadek. Pewnego lipcowego dnia 1928 roku Aleksander Fleming zostawił w laboratorium kilka szalek Petriego, na których badał nietypowe szczepy bakterii z rodzaju Staphylococcus i pojechał na wakacje. Kiedy we wrześniu wrócił do pracy, zauważył, że na jednej z nich rozwinęła się pleśń, która zdawała się hamować rozwój bakterii wokół niej.
Natychmiast podjął dalsze badania, podczas których zaobserwował, że pleśń produkuje substancję o działaniu obronnym, która zapobiega rozwojowi bakterii i nazwał ją penicyliną. W 1938 r. wspólnie z Howardem Walterem Floreyem oraz Ernsten Borisem Chainem wyizolowali składnik czynny i rok później założyli pierwszą na świecie wytwórnię penicyliny – pierwszego antybiotyku, który na zawsze odmienił leczenie wielu chorób i zapewnił im Nagrodę Nobla.
Jego odkrycie do tej pory zapobiega zgonom z powodu infekcji bakteryjnych, nic więc … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS