A A+ A++

Obecnie, z uwagi na skutki zamrożenia gospodarki – ograniczenia w produkcji i łańcuchu dostaw – po faktoring sięga coraz więcej firm. Jednak w ogólnoświatowej sytuacji rynkowej ważne jest zabezpieczenie mechanizmów wzajemnych świadczeń. Dlatego też Bank Gospodarstwa Krajowego – wspólnie z faktorami – wprowadził ofertę gwarancji faktoringowych. By poprawić sytuację finansową firm, która ze względu na pandemię była w ostatnim czasie wyjątkowo trudna, BGK zmienił również cztery inne systemy gwarancji spłat kredytu.

Faktoring to inaczej usługa polegająca na wykupie przez przedsiębiorstwo świadczące usługę faktoringu (faktora) nieprzeterminowanych faktur firmy (faktoranta), za dostawy czy  usługi. Najczęściej w pakiecie oferowane są dodatkowe usługi, np. monitoring płatności, prowadzenie rozliczeń czy pomoc w ściąganiu przeterminowanych należności.

Faktoring, dla kogo

Typowym adresatem faktoringu jest firma, która prowadzi sprzedaż z dłuższymi terminami płatności, posiada duże należności, ale ograniczony kapitał własny. Uzyskuje też zniżki cenowe u swoich dostawców i utrzymuje stałą współpracę z odbiorcami. Oczywiście wszystko to przy założeniu wiarygodności kredytowej i stabilności finansowej.
Mniejsze przedsiębiorstwa również mogą skorzystać z faktoringu, jeśli na przykład mają problem z zatorami płatniczymi ze strony kontrahentów.

Faktoring to rozwiązanie dla firm, które:

• chcą zwiększyć sprzedaż i potrzebują dodatkowego finansowania;
• chcą przyspieszyć rozliczenia;
• mają kontrahentów oczekujących dłuższych terminów płatności;
• potrzebują poprawy wskaźników i struktury bilansu przedsiębiorstwa;

Realne korzyści faktoringu

Firma korzystająca z faktoringu szybciej otrzymuje środki finansowe z zawartej transakcji sprzedaży, ponieważ faktor przekazuje jej w formie zaliczki wcześniej ustalony procent wierzytelności. Faktoring pozwala poprawić bieżącą płynność, ogranicza też ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Jednak dla firm, zwłaszcza mniejszych graczy na rynku, ważna jest przejrzystość umowy, wsparcie instytucji finansowych o ugruntowanej pozycji i pewne zabezpieczenie gwarancyjne. To wszystko, wspólnie z faktorami, czyli bankami i firmami udzielającymi faktoringu, oferuje Bank Gospodarstwa Krajowego w swojej ofercie gwarancji spłat limitów faktoringowych z Funduszu Gwarancji Płynnościowych (FGP).

Tarcza faktoringowa – gwarancja spłaty limitu faktoringowego

Formuła dzielenia ryzyka limitów faktoringowych pomiędzy faktorów a BGK poprzez udzielanie gwarancji jest nowa. To pionierskie rozwiązanie na skalę Europy, które może być inspiracją dla innych krajów.
Program umożliwia firmom uzyskanie korzystniejszych od standardowych warunków finansowania np. niższe koszty, wyższe limity czy udzielenie limitu faktoringowego na dłuższy okres. Wszystkie formalności związane z przyznaniem gwarancji realizowane są w jednym miejscu – u faktora.

Dla kogo?

Gwarancja skierowana jest do przedsiębiorców, którzy finansują swoje wierzytelności oraz zobowiązania za pomocą usług faktoringowych.
Wszyscy przedsiębiorcy, bez względu na wielkość, mogą z tej gwarancji skorzystać. To produkt zarówno dla MŚP, jak i dużych firm.

Parametry gwarancji spłaty limitu faktoringowego Zakres gwarancji obejmuje do 80 proc. wartości limitu faktoringowego.
• Maksymalna kwota gwarancji to 200 mln zł, a kwota limitu faktoringowego – 250 mln zł.
• Przedmiotem gwarancji jest limit faktoringowy w złotych lub w walucie obcej.
Prowizja za udzielenie gwarancji zależna jest od wielkości przedsiębiorstwa i długości okresu limitu faktoringowego, i może  wynosić od 0,25 proc. do 1,15 proc. kwoty.
Maksymalny okres gwarancji to 24 miesiące
• Zabezpieczeniem gwarancji jest weksel własny in blanco.

4 gwarancje. Wsparcie dla firm.

Programy gwarancyjne Banku Gospodarstwa Krajowego zabezpieczają także spłatę kredytów. Dzięki temu firmy mają większe szanse na uzyskanie kredytu lub na na uzyskaniu go na lepszych warunkach, np. z niższą marżą czy niższą prowizją od kredytu.
BGK od samego początku epidemii jest bardzo mocno zaangażowany w tworzenie tarczy antykryzysowej. Wspierając firmy każdej wielkości i z każdej branży m.in. wprowadził zmiany w zasadach udzielania gwarancji de minimis, gwarancji Biznesmax z dopłatą do oprocentowania i gwarancji z Funduszu Gwarancji Rolnych. Nowym produktem jest. gwarancja płynnościowa z Funduszu Gwarancj … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł[Akt Prawny] Uchwała w sprawie: zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi
Następny artykułInformacja o wynikach postępowania: Termomodernizacja budynku OSP w Janiszewicach w systemie „zaprojektuj – wybuduj”