Jednocześnie zwiększyła się produkcja przemysłowa. W marcu 2022 r. wzrosła ona o 17,3 proc. w porównaniu do tego miesiąca ub.r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem – o 18,2 proc.
W przedsiębiorstwach wzrosły też wynagrodzenia. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2022 r. wyniosło 6 665,64 zł, co oznacza wzrost o 12,4 proc. w porównaniu do marca 2021 r. – podał GUS. Zatrudnienie w tym sektorze wzrosło o 2,4 proc.
Wzrosły też ceny produktów rolnych – o 35,9 proc. „W marcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły ceny skupu oraz ceny na targowiskach wszystkich produktów rolnych, w tym najwięcej na obydwu rynkach podrożała trzoda chlewna, a najmniej – ziemniaki. Ceny skupu były również dużo wyższe w porównaniu z marcem 2021 r. Najbardziej wzrosły ceny zbóż, żywca wołowego i drobiu” – wskazał GUS w komunikacie. W skali roku najbardziej wzrosły ceny żyta (63 proc.), pszenicy (60,9 proc.) i żywca wołowego (55,3 proc.).
Wojna na razie nie zaszkodziła produkcji
Ekonomiści z ING Rafał Benecki i Adam Antoniak zwracają uwagę, że marzec był pierwszym pełnym miesiącem po wybuchu wojny w Ukrainie, co nie miało „jeszcze większego wpływu na aktywność krajowego przemysłu, który realizował wcześniejsze zamówienia”.
Według nich pierwsze sygnały wskazują, że wojna na razie nie zaszkodziła rodzimej produkcji, „ponieważ zamknięcie sektora automotive jest z nawiązką kompensowane przez wysoką produkcję własnego przemysłu energetycznego, ciężkiego oraz górnictwa, które uzupełniają braki importu z Ukrainy i Rosji, albo produkują więcej krajowego węgla z uwagi na drogi gaz”.
Eksperci z ING ocenili, że również wybuch ogniska COVID-19 w Chinach i jego konsekwencje znajdą odzwierciedlenie w wynikach europejskiego i polskiego przemysłu dopiero w kolejnych tygodniach.
Inflacja najwyższa od początku wieku
W połowie kwietnia GUS podał, że inflacja w marcu, liczona rok do roku wyniosła 11 proc. To najgorszy wynik od 2000 r. Najbardziej wzrosły ceny transportu, którego koszty w porównaniu z marcem ub.r. były wyższe o 24,1 proc. Natomiast o 17,7 proc. droższe było w marcu utrzymanie domu i nośniki energii.
Na wzrost cen w tych segmentach największy wpływ miały mocno drożejące surowce i nośniki energii, w tym paliwo, energia elektryczna i gaz do ogrzewania domów.
Sporo więcej niż w marcu 2021 r. płaciliśmy też w hotelach i restauracjach – wzrost o 12,7 proc. Żywność i napoje alkoholowe zdrożały w porównaniu z 2021 r. o 9,2 proc.
Czytaj też: Jak chronić pieniądze? Ekspert: Widzę trzy możliwe działania
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS