W Przysietnicy doszło do niecodziennego zdarzenia, które przypomniało mieszkańcom o wojennych śladach ukrytych w miejscowych lasach. 13 października, po godzinie 17, grzybiarz natknął się na granat leżący wśród liści. Znalezisko skłoniło mężczyznę do zawiadomienia służb. Na miejsce przybyli funkcjonariusze Policji z Komisariatu w Starym Sączu oraz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Przysietnicy, którzy zabezpieczyli teren, oczekując na przyjazd specjalistów.
Na początku, obiekt sprawdził policjant z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego sądeckiej komendy, który potwierdził, że jest to granat zaczepny, prawdopodobnie pochodzący z okresu II wojny światowej. Niewybuch tego rodzaju mógł przez dziesięciolecia leżeć ukryty w ziemi, stanowiąc potencjalne zagrożenie dla każdego, kto by się na niego natknął.
Do Przysietnicy wezwano specjalistyczny patrol saperski z Krakowa. Funkcjonariusze oraz strażacy czekali na przyjazd saperów, zabezpieczając teren, aby zapobiec ewentualnemu niebezpieczeństwu. Działania te miały na celu ochronę lokalnej społeczności oraz każdej osoby, która mogłaby przypadkowo zbliżyć się do miejsca znaleziska.
15 października, do Przysietnicy przyjechała załoga 16. Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa. Saperzy dokładnie sprawdzili granat, a następnie zabrali go do neutralizacji. Dzięki sprawnym działaniom służb udało się bezpiecznie zakończyć interwencję, a niebezpieczeństwo zostało zażegnane.
Ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem związanym z niewybuchami
Znalezienie niewybuchu przypomina, że wciąż istnieje ryzyko odnalezienia wojennych pozostałości, nawet po tylu latach od zakończenia działań wojennych. Choć wydaje się, że minęły one już do historii, wciąż mogą kryć się w leśnym poszyciu, polach czy opuszczonych budynkach. Jak podkreślają służby, w przypadku natrafienia na podobne znalezisko należy natychmiast powiadomić Policję i unikać dotykania lub przenoszenia przedmiotu. Jakiekolwiek próby manipulacji przy niewybuchach mogą mieć tragiczne skutki, dlatego tak ważne jest szybkie i odpowiednie reagowanie.
/źródło: KMP Nowy Sącz
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS