A A+ A++

Grzegorz Lato urodził się 8 kwietnia 1950 roku w Malborku. Niedługo potem, wraz z całą rodziną, przeprowadził się do położonego ponad 500 kilometrów na południe, gdzie jego ojciec, mechanik samolotowy, dostał pracę w zakładach lotniczych. To właśnie Mielec, podkarpackie miasto, miał stać się miejscem piłkarskiego rozwoju młodego Grzegorza.

Grzegorz Lato – strzelec wyborowy Stali Mielec

W 1962 roku dwunastoletni Grzegorz Lato rozpoczął przygodę z piłką w Stali Mielec. Szybko okazało się, że ma niemały talent i zaczął piąć się po szczeblach sportowej drabiny, która miała doprowadzić go do sławy. Niestety, w 1967 roku marsz na szczyt został przerwany przez groźną kontuzję. Piłkarska przyszłość Grzegorza Laty stanęła pod ogromnym znakiem zapytania. Na szczęście jego karierę uratował doktor Kazimierowski z Bielska, który postawił go na nogi. Dzięki temu już dwa lata później, w 1969 roku, zawodnik podpisał pierwszy profesjonalny kontrakt ze Stalą Mielec, która występowała wówczas w drugiej lidze. Jego przygoda na zapleczu ekstraklasy nie trwała jednak długo – w tym samym sezonie Stal awansowała do najwyższej klasy rozgrywek w Polsce. 

Debiut na najwyższym poziomie rozgrywkowym Grzegorz Lato zanotował 9 sierpnia 1970 roku w starciu z Wisłą Kraków. Ten występ okrasił dwoma trafieniami do siatki Białej Gwiazdy. Stal Mielec, której Lato był kluczową postacią, szybko stała się jedną z najsilniejszych drużyn w Polsce.

W sezonie 1972/1973 Stal Mielec pierwszy raz w historii zdobyła mistrzostwo Polski. Jednym z głównych architektów tego sukcesu był Grzegorz Lato, który w tamtym sezonie zdobył 13 goli, co zapewniło mu tytuł króla strzelców ekstraklasy, wówczas nazywanej pierwszą ligą.

W sezonie 1973/1974 Stal Mielec nie obroniła mistrzostwa Polski, a Grzegorz Lato musiał uznać wyższość Zdzisława Kapki w wyścigu po koronę króla strzelców. W kolejnej kampanii nasz bohater odzyskał tytuł najlepszego snajpera ligi, ale jego 19 bramek, które zdobył podczas rozgrywek 1974/1975, dały Stali Mielec tylko wicemistrzostwo kraju.

Lato grał dla Stali do 7 czerwca 1980 roku. W barwach mieleckiego klubu wystąpił 295 razy, zdobywając przy tym 112 bramek. 

Grzegorz Lato w Lokeren i w Atlante

Po wyjeździe z Polski, Grzegorz Lato przeniósł się do Belgii, do Lokeren, dla którego strzelił 12 goli w 64 meczach. Kolejnym krokiem podczas ostatniego etapu kariery było meksykańskie Atlante FC. W Meksyku wystąpił w 45 spotkaniach i zanotował 16 goli. W 1984 roku Grzegorz Lato zakończył profesjonalną przygodę z piłką.

Grzegorz Lato – gwiazda reprezentacji Polski

Grzegorz Lato to jeden z najważniejszych piłkarzy w całej historii reprezentacji Polski. 17 listopada 1971 roku zadebiutował w drużynie prowadzonej przez Kazimierza Górskiego. Rok później był częścią ekipy, która na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium sięgnęła po złoty medal, jednak w tym turnieju rozegrał tylko jedno spotkanie. Najlepsze miało dopiero nadejść. 

Pierwsze trafienie dla biało-czerwonych zanotował 19 sierpnia 1973 roku podczas starcia z Bułgarią, dwa miesiące później miał wielki udział w “zwycięskim remisie” Polski na Wembley, a w 1974 roku znalazł się w kadrze powołanej na mundial 1974 w RFN. Ten czempionat był dla niego niezwykle udany – reprezentacja, której był czołową postacią, zajęła trzecie miejsce, a on sam został królem strzelców z siedmioma golami na koncie. Do historii przeszła jego bramka w starciu z Brazylią, która dała Polakom trzecie miejsce. Popisał się wówczas niesamowitym rajdem przez pół boiska i ostatecznie umieścił piłkę w siatce! 

Podczas mundialu 1974 Grzegorz Lato strzelał gole w następujących meczach: 

  • Polska – Argentyna 3-2 (jeden), 
  • Polska – Haiti 7-0 (dwa), 
  • Polska – Szwecją 1-0 (jeden), 
  • Polska – Jugosławią 2-1 (jeden), 
  • Polska – Brazylią 1-0 (jeden).

Mundial 1974: król strzelców Grzegorz Lato podczas meczu Polska – Haiti/AFP/AFP -//AFP

Wspaniały występ na mundialu zaowocował lawiną nagród. Lato został wybrany najlepszym piłkarzem roku według katowickiego Sportu, a w plebiscycie France Football, w którym przyznawana jest słynna Złota Piłka, zajął szóste miejsce

Grzegorz Lato: Bez Kazimierza Górskiego nie byłoby Grzegorza Laty (POLSAT SPORT). Wideo/Polsat Sport/Polsat Sport

Nagrody za mundial 1974 i tytuł króla strzelców tak wspominał w książce wydanej przed mundialem 2022.

“Niemal zawsze, kiedy rozmowa schodzi na mistrzostwa świata w 1974 roku, jestem pytany o to, co dostałem w nagrodę za tytuł króla strzelców tej imprezy. Niezmiennie odpowiadam, że najnowszy model mercedesa. Tyle że do… umycia. Bo prawda jest taka, że ani od Głównego Komitetu Kultury Fizycznej (odpowiednik dzisiejszego Ministerstwa Sportu), ani z PZPN nie otrzymałem nic. (…) Nie znaczy to jednak, że nikt nie docenił mojego wyczynu. Na piękny gest zdobył się choćby pewien polski biznesmen z Chicago. Polonus ten przyleciał do Niemiec i po wywalczeniu przez nas trzeciego miejsca na świecie każdemu z piłkarzy i trenerowi Górskiemu podarował ręcznie nakręcany, przepiękny zegarek Doxa z białego złota. Do dziś zakładam go na szczególne okazje. (…) Bardzo wzruszył mnie też prezent od pracowników huty szkła w Krośnie. Podarowali mi piękną koronę z wyrzeźbionymi w szkle siedmioma maleńkimi piłkami i wygrawerowanym napisem: ‘Królowi strzelców X Mistrzostw Świata 1974 roku Grzegorzowi Lato’. Oprócz tego dostałem stamtąd zestaw szklanek i kieliszków do różnych rodzajów trunków, z moimi inicjałami w kolorze starego złota. Należy również wspomnieć o nagrodach pieniężnych – w złotówkach. Za trzecie miejsce skasowaliśmy po 190 tysięcy złotych, co odpowiadało blisko 50 średnim krajowym pensjom”.

~ “Grzegorz Lato. Król mundiali” (Piotr Dobrowolski, wyd. SQN)

Grzegorz Lato wystąpił jeszcze na dwóch mundialach i na obu zdobywał gole. Na mundialu 1978 roku zdobył dwie bramki (z Tunezją i Brazylią), z kolei w 1982 roku znów zajął trzecie miejsce na mistrzostwach świata i był kluczową postacią ekipy prowadzonej przez Antoniego Piechniczka – zagrał we wszystkich siedmiu meczach i strzelił jednego gola (z Peru). 

Grzegorz Lato rozegrał w sumie sto oficjalnych meczów w reprezentacji Polski, zdobywając przy tym 45 goli. Ostatnim spotkaniem Laty w biało-czerwonych barwach było starcie z Belgią, które miało miejsce 17 kwietnia 1984 roku w Warszawie. 

Do Grzegorza Laty należy też pewien nietypowy rekord – jest najskuteczniejszym zawodnikiem reprezentacji Polski w jednym roku kalendarzowym. W 1974 roku strzelił aż jedenaście goli. Tego wyniku nie pobił nawet Robert Lewandowski! Jednocześnie, Grzegorz Lato jest jedynym piłkarzem w historii reprezentacji Polski, który strzelił gole dla niej w meczach na czterech kontynentach.

Grzegorz Lato – trener, polityk, prezes PZPN

Po piłkarskiej karierze Lato najpierw zajął się trenerką. Był szkoleniowcem m.in. swojej ukochanej Stali Mielec, a także Amiki Wronki czy Widzewa Łódź, jednak w żadnym z klubów nie odniósł sukcesów. 

Po nieudanej przygodzie na ławce trenerskiej Lato ruszył w politykę. W latach 2001-2005 był senatorem z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a następnie, z list tej samej partii, kandydował do Parlamentu Europejskiego i dwukrotnie, w 2005 i 2007 roku, startował w wyborach parlamentarnych – za każdym razem bez powodzenia.

W latach 2006-2008 Grzegorz Lato był członkiem zarządu Stali Mielec, a od 30 października 2008 roku do 26 października 2012 roku był prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Niestety, kadencja Grzegorza Laty nie jest wspominana dobrze. W 2009 roku, w atmosferze skandalu, zwolnił Leo Beenhakkera, z którym był skonfliktowany. Na jego następcę wybrał Franciszka Smudę, który miał poprowadzić kadrę na rozgrywanym w Polsce i na Ukrainie EURO 2012. Niestety, ten wybór również nie okazał się trafiony, a Lato, po fali krytyki postanowił nie ubiegać się o reelekcję.

Podczas jednego z wywiadów zaprezentował dziennikarzom ile, według niego, polski piłkarz potrzebuje, by “pokonać setkę”. Lato odpowiedział, że wystarczą trzy sekundy, a następnie wykonał ruch jednoznacznie kojarzący się z piciem wódki.

Grzegorz Lato: Jestem za szybki, na setkę mam trzy sekundy. Wideo/INTERIA.TV/INTERIA.TV

Grzegorz Lato był wybitnym piłkarzem, odznaczonym, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz miejscem w jedenastce stulecia PZPN. Im dłużej od zakończenia jego kadencji jako prezesa PZPN, tym mniej wypomina mu się jego wypowiedzi w tej roli, a częściej przypomina wielkie chwile z boiska. 

Grzegorz Lato – cytaty

Gdyby murawa była sucha i liczyły się tylko piłkarskie umiejętności, wygralibyśmy. W takich warunkach ten mecz nie powinien się odbyć. A w finale zagralibyśmy z Holandią. I wszystko mogło się zdarzyć. Niecały rok wcześniej zremisowaliśmy z nią na wyjeździe 1:1, rok później wygraliśmy w Chorzowie 4:1

~ Grzegorz Lato o meczu z RFN w półfinale mundialu w 1974 roku, przeglądsportowy.pl, 29.12.2017

Jacek Gmoch oszalał, sadzając w meczu z Argentyną Włodka Lubańskiego na ławce.

~ Grzegorz Lato o mundialu 1978, przegladsportowy.pl, 29.12.2017

Ja mu tylko odpowiedziałem na jego zaczepki jego słowami: nie jego rower, nie jego pedały, niech nie próbuje pedałować.

~ Grzegorz Lato o krytyce wyrażonej przez Zbigniewa Bońka w latach, w których Lato był prezesem PZPN, dziennik.pl, 25.05.2019

Grzegorz Lato – życie prywatne

Grzegorz Lato 29 lipca 1972 roku poślubił Zdzisławę. Para ma dwójkę dzieci, syna Pawła i córkę Magdalenę. Lato ma też brata, Ryszarda.

Po zakończeniu kadencji w PZPN wycofał się z życia publicznego. O tym, jak dziś wygląda jego codzienne życie, opowiedział w wywiadzie z Jerzym Chromikiem dla TVP Sport: 

“Ten nasz byt dzięki wspaniałej żonie jest w porządku. Żyjemy sobie spokojnie na emeryturze. Nie jesteśmy bogaci, ale stać nas na przyzwoite życie. Jak mamy jechać na wakacje, to jedziemy na wakacje. Rozumiesz. A jak mamy ochotę zmienić auto, to zmieniamy. Trochę dopłacam do nowego po sprzedaniu starego i jakoś się toczy. Dzieci wykształcone, syn Paweł studiował w Toronto, córka Magda kształciła się w Krakowie. Skończyła Akademię Ekonomiczną. Są ustawieni i dobrze sobie dają radę w życiu. Tylko zdrowie jest nam wszystkim potrzeb … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPotężne siły NATO. W Europie jest już pięć lotniskowców
Następny artykułNiestrawne spaghetti, czyli już bez marginesu błędu – FILM, FOTO