A A+ A++

GRUPA WB aktywnie promuje swoje rozwiązania na rynkach międzynarodowych. Podkreśla przy tym swoje unikatowe na poziomie światowym kompetencje w dziedzinie integracji – systemów własnych i zewnętrznych.

W portfolio tego producenta znajdują się rozwiązania dla czołgów podstawowych, zestawów artyleryjskich lufowych i rakietowych, a także przeciwlotniczych, wozów dowodzenia, pojazdów bojowych i wsparcia logistycznego.

Polski podmiot specjalizuje się również w projektowaniu i modernizacji systemów artyleryjskich. Dotyczy to zarówno rozwiązań rodzimych, jak i proweniencji wschodniej i zachodniej. To pokłosie wieloletniego zaangażowania i doświadczeń uzyskanych w ramach współpracy z Siłami Zbrojnymi RP.

Czterodniowe targi EDEX 2021 odbywały się w przylegającej do Kairu miejscowości Al-Kahira al-Dżadida (Nowy Kair). Wzięło w nich udział 400 wystawców z 45 państw. Największą uwagę zwiedzających przyciągały system komunikacji pojazdowej FONET oraz zintegrowany system zarządzania walką TOPAZ.

FONET jest znany i używany w pojazdach sił zbrojnych wielu państw regionu Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Do popularności systemu przyczynia się jego licencyjna produkcja w kilku krajach, w tym Stanach Zjednoczonych.

TOPAZ został rozwinięty z zautomatyzowanego zestawu kierowania ogniem do pełnoprawnego systemu klasy C4I/BMS pozwalającego na szeroką skalę zarządzać polem walki. Także uzyskiwać informacje z bezzałogowców rozpoznawczych czy wymieniać się danymi z pododdziałami logistycznymi.

Integracja i działanie systemów byłoby niemożliwe bez pełnego opanowania systemów łączności. GRUPA WB jest największym polskim producentem radiostacji taktycznych i innego sprzętu komunikacyjnego. W Egipcie pokazano najnowsze rozwiązania – radiostacje przenośne COMP@N i PERAD.

Podczas EDEX 2021 zaprezentowano też systemy bezzałogowe, z których najbardziej znanym rozwiązaniem jest FlyEye. To bezzałogowiec sprawdzony w warunkach bojowych, ale też codziennie używany do monitorowania terenu i sprawdzania, czy nie doszło do naruszenia granic Polski.

FlyEye jest stale rozwijany, aby jeszcze lepiej spełniał wymagania użytkowników. Obejmuje to nowe funkcje, jak na przykład montaż transpondera. To system o największych możliwościach w klasie bezzałogowców startujących z ręki, bez potrzeby użycia specjalistycznych wyrzutni. FlyEye może służyć do rozpoznania obrazowego, ale również pełnić rolę latającego retransmitera łączności i realizować innego typu zadania.

Na każdych targach ogromne zainteresowanie wzbudza również amunicja krążąca rodziny Warmate. GRUPA WB jest prekursorem rozwoju tych systemów uderzeniowych. Jako jeden z nielicznych podmiotów dysponuje amunicją krążącą rzeczywiście zdolną do operowania w roju z automatyczną separacją bezzałogowców.

W Egipcie pokazano zarówno amunicję krążącą Warmate startujacą z przenośnej wyrzutni, jak i model Warmate TL wystrzeliwany z wielorazowego użytku wyrzutni rurowej. Wyróżnikiem polskich systemów uderzeniowych jest wymienna głowica bojowa, dostosowywana do charakteru misji.

Warmate może tworzyć roje jednorodne i niejednorodne. Polska amunicja krążąca współdziała z bezzałogowcami rozpoznania sygnałowego lub obrazowego, tworząc przy tym system rozpoznawczo-uderzeniowy W2MPIR. Do naprowadzania na cel może służyć przenoszony przez każdego żołnierza osobisty system dowodzenia i obserwacji U-GATE.

image
Reklama
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUwaga – przypadki wścieklizny
Następny artykułPODWYŻKA DLA STAROSTY