A A+ A++
– Największym zwycięzcą aukcji mocy w Polsce, która odbyła się w grudniu 2023 r., była Grupa Greenvolt, która zdobyła ponad 70% całkowitej mocy przyznanej technologii BESS (Battery Energy Storage System).

– Dzięki tej aukcji Grupa Greenvolt zabezpieczyła przyszłe przychody w wysokości około 1,8 miliarda euro ze swojego portfela o mocy 1,4 GW składającego się z sześciu projektów dotyczących magazynowania baterii.

– Te zabezpieczone przychody są gwarantowane poprzez 17-letnią długoterminową umowę dotyczącą płatności za moc.

– Oprócz w pełni zabezpieczonych przychodów z rynku mocy, projekty będą miały elastyczność umożliwiającą świadczenie dodatkowych usług związanych z siecią i korzystanie z możliwości arbitrażu rynkowego, zwiększając rentowność i wartość inwestycji BESS.

Grupa Greenvolt, poprzez Greenvolt Power, spółkę zależną odpowiedzialną za globalny rozwój, budowę i obsługę projektów wiatrowych, słonecznych i magazynów energii na skalę przemysłową, została głównym zwycięzcą aukcji polskiej mocy, która odbyła się w grudniu 2023 r. Zgodnie z informacją z 5 stycznia 2024 Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w związku z ogłoszeniem ostatecznych wyników aukcji rynku mocy, spółce przyznano 1,2 GW mocy na sześć własnych projektów BESS, co stanowi ponad 70% łącznej mocy przyznanej technologii BESS. Umowy obejmują 17-letni okres obowiązku płatności za moc – maksymalny możliwy okres w polskim mechanizmie rynku mocy. W aukcji zorganizowanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA (PSE), operatora sieci przesyłowej w Polsce, spółka Greenvolt Power wzięła udział z sześcioma niezależnymi projektami magazynowania energii o łącznej mocy zabezpieczonej siecią 1,4 GW, osiągając 1,2 GW przyznanych długoterminowych opłat za moc. Projekty te reprezentują największy portfel BESS, jaki kiedykolwiek przeszedł aukcję w Polsce.

„Polska jest niezwykle ważnym rynkiem dla Grupy Greenvolt. Wynik ten wzmacnia jej pozycję w strategii rozwoju Grupy, dając nam możliwość opracowania i zbudowania sześciu systemów BESS” – mówi João Manso Neto, prezes Grupy Greenvolt. „Dzięki pomyślnemu wynikowi aukcji mocy i planowanym dodatkowym projektom magazynowania energii w innych krajach Greenvolt Power stała się jednym z czołowych graczy BESS w Europie i głównym deweloperem BESS w skali globalnej, posiadając w szczególności największy na świecie portfel BESS z zabezpieczonym kontraktem” – dodaje.

„Greenvolt Power po raz kolejny udowodnił, że potrafi zaangażować własne zasoby do pełnego rozwoju dużych projektów i jest w stanie zabezpieczyć długoterminowe kontrakty na usługi dostarczane w ramach akumulatorowych systemów magazynowania, gwarantując bankowalne źródło przyszłych przychodów i tworząc solidną bazę na finansowanie i budowę wysokiej jakości aktywów” – dodaje Radek Nowak, prezes Greenvolt Power.

W ramach tych umów Grupa Greenvolt będzie działać jako rezerwa mocy dla polskiego systemu sieciowego w okresach, w których nie jest zapewniona minimalna przepustowość systemu. Usługa ta będzie wynagradzana według stałej (indeksowanej CPI) ceny wynoszącej 244,90 zł/kW rocznie przez cały 17-letni okres obowiązywania umowy.

Oprócz promowania projektów wiatrowych, słonecznych i BESS na skalę użytkową w 15 krajach, Grupa Greenvolt działa również w ważnych segmentach generacji rozproszonej i produkcji energii ze zrównoważonej biomasy.

Źródło informacji: Greenvolt Power

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStop nocnym, nielegalnym wyścigom. Nowa organizacja ruchu na kampusie
Następny artykułImponujące zestawy LEGO w niskich cenach. Promocje Allegro Days