A A+ A++

Były więzień reżimu Łukaszenki opowiedział dziennikarzom Biełsatu, jak witał ubiegły Nowy Rok w więzieniu w Grodnie.

Zmicier Furmanau po wyjściu na wolność wyjechał na Ukrainę. Zdj. JA/belsat.eu

– Wsadzono mnie do celi, gdzie było już dwóch innych aresztantów. Ucieszyłem się, bo to lepsze niż witać Nowy Rok w samotności – wspominał Zmicier Furmanau w rozmowie z dziennikarzami programu „Studio Biełsatu”.

Więzień miał przygotowane zapasy – specjalnie zachowane na tę okazję, więc razem z towarzyszami niedoli zabrał się za przygotowania.

– Szybko zrobiliśmy jakieś sałatki. Najprostsza była z groszku, kukurydzy i kilki – tego, co dało się kupić w więziennej kantynie. Po prostu wymieszaliśmy to, żeby było szybciej, bo Nowy Rok już nadchodził – mówił naszym kolegom Furmanau.

Бывший политзаключенный Дмитрий Фурманов

Dwa areszty śledcze, dwa więzienia, kolonia karna. Historia więźnia politycznego, który zbierał podpisy dla Cichanouskiej

Podkreślił też, że strażnicy złagodzili tego dnia więzienny reżim. 31 grudnia po ciszy nocnej zaczynającej o 22:00 nikt nie robił problemów, jeśli osadzeni nie kładli się od razu spać. A 1 stycznia rano nie upierano się też, aby wstali od razu wraz z komendą „Pobudka!”

– Wszystko w sumie było kulturalnie pod tym względem i po ludzku – powiedział był więzień polityczny.

A żeby w celi zapanowała chociaż namiastka świątecznej atmosfery, własnoręcznie wykonał i rozwiesił w niej girlandy – z pocztówek, które przysyłano mu z wolności.

– No i zaparzyliśmy mocną herbatę – czyfir (w polskim slangu więziennym „czaj” – belsat.eu). A przed samą północą w całym więzieniu rozległo się stukanie. Więźniowie wybijali rytm melodii przyśpiewki kibiców Dynama i w ten sposób składaliśmy sobie życzenia – opowiadał.

Kibice mińskiego Dynama zmieniają swoje hasła na białoruskie

Zmicier Furmanau został zatrzymany podczas zbierania podpisów na wiecu wyborczym Swiatłany Cichanouskiej w Grodnie 29 maja 2020 roku. Skazano go na dwa lata więzienia za rzekomą „organizację działań rażąco naruszających porządek publiczny”. Dwuletni wyrok został później zmieniony: jeden dzień aresztu tymczasowego zaliczono jako półtora dnia w kolonii o zaostrzonym rygorze. Wyszedł na wolność w październiku i wyjechał za granicę.

Jak białoruscy więźniowie polityczni chcieliby (i powinni) świętować Nowy Rok

zk, cez/belsat.eu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKra lodowa porwała pogłębiarkę w Sieradzu
Następny artykułMocna deklaracja Piotra Żyły. “Fizycznie nigdy nie byłem lepszy”