Groszek cukrowy, na szczęście, poza słodyczą, nie ma z cukrem nic wspólnego. Warzywo to nie dostarcza nam pustych kalorii ani nie powoduje
nadciśnienia, a smakuje wspaniale. Groszek cukrowy był niegdyś specjalnym
daniem na królewskich stołach, dzisiaj możemy korzystać do woli z jego
prozdrowotnych właściwości.
- Groszek cukrowy – królewska roślina
- Groszek cukrowy to „gwiazda” genetyki
- Groszek cukrowy jest „cukierkiem” dla odchudzających się
- Groszek cukrowy – bogactwo witamin
- Groszek cukrowy – zielone zasoby minerałów
- Jak przechowywać groszek cukrowy, aby nie stracił przeciwutleniaczy?
- Groszek cukrowy = zdrowy układ sercowo-naczyniowy
- Groszek cukrowy to wsparcie dla naszych oczu
- Groszek cukrowy zapobiega anemii
- Groszek cukrowy – dieta anty-rakowa
- Groszek cukrowy w kuchni
Groszek cukrowy jest wyjątkową odmianą groszku zielonego – jedyną, którą można zjadać w całości – ze strąkami. Dzięki temu możemy się rozkoszować nie tylko świeżymi, soczystymi ziarnami, lecz także chrupiącą skórką. Jako że ten rodzaj groszku nie ma charakterystycznej pergaminowej wyściółki, najlepiej konsumować go w formie surowej – wówczas zachowuje najlepsze właściwości odżywcze.
Warzywo to bardzo często gości na naszych działkach. A to dlatego, że
jego uprawa jest prosta – groch nie ma wysokich wymagań glebowych i klimatycznych. Wystarczy dostęp do światła i umiarkowane podlewanie. Nasiona groszku cukrowego sieje się już w marcu lub wtedy, gdy temperatura podłoża osiąga ok. 2 st C. A smakiem groszku cukrowego możemy cieszyć się już w czerwcu.
Groszek cukrowy – królewska roślina
Historia zielonego groszku, od którego wywodzi się jego cukrowa odmiana, zaczęła się 10 tysięcy lat temu. Początkowo warzywo uprawiano w Chinach i w Indiach, zaś w średniowieczu groszek trafił na kontynent europejski. O ile dojrzały groch stosowano jedynie jako składnik pasz dla zwierząt, o tyle groszek młody (zielony i cukrowy) w wieku siedemnastym zdobył popularność na królewskich stołach. Król Ludwik XIV był oddanym smakoszem tej rośliny.
Groszek cukrowy to „gwiazda” genetyki
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zielony groszek („ojciec” groszku cukrowego) nie tylko zrewolucjonizował kuchnię francuską w epoce renesansu, lecz także, ze względu na swoją podatność na krzyżowanie i produkcję dużej ilości nasion, stał się warzywem, bez którego współczesna genetyka mogłaby nie istnieć. W 1865 roku niemiecko-czeski zakonnik – Grzegorz Mendel – opublikował wyniki eksperymentu dotyczącego dziedziczenia cech przeprowadzonego w oparciu o zielony groszek właśnie.
Groszek cukrowy jest „cukierkiem” dla odchudzających się
Jeśli mamy zamiar zrzucić kilka zbędnych kilogramów, groszek cukrowy będzie dla nas idealnym uzupełnieniem diety. Porcja o równowartości jednej szklanki ma tylko 35 kalorii, co stanowi 2 g białka, 0,2 g tłuszczu, 3 g naturalnego cukru i 2 g błonnika, który pozwala na długo utrzymać poczucie sytości oraz węglowodanów.
Groszek cukrowy – bogactwo witamin
W szklance groszku cukrowego znajduje się aż 50 miligramów witaminy C, co daje więcej niż połowę zalecanej dziennej dawki tego przeciwutleniacza. Warzywo jest również bogatym źródłem witamin z grupy B (witamina B1, B2, B3, B5, B6 i B9) dostarczając naszemu organizmowi niemal połowę dawki niacyny i jedną dziesiątą folianów, których potrzebujemy każdego dnia. W groszku cukrowym znajdziemy również witaminę A, E i K.
Groszek cukrowy – zielone zasoby minerałów
Groszek cukrowy dostarcza nam także nieco minerałów, które doskonale wzbogacą naszą dietę. W porcji 100 g znajduje się 1,75 miligramów żelaza, 20 miligramów magnezu, 45 miligramów fosforu i aż 168 miligramów potasu. Zawartość tych makroelementów uzupełnia 5% dziennego zapotrzebowania u kobiet i 10% dziennego zapotrzebowania u mężczyzn. W groszku cukrowym znajdziemy również cynk, jod, mangan, miedź, selen, sód i wapń.
Jak przechowywać groszek cukrowy, aby nie stracił przeciwutleniaczy?
Cukrowy groszek jest bogaty w antyoksydanty, jednak należy pamiętać, że na ich zawartość w roślinie wpływa sposób, w jaki ją przechowujemy. Badacze z Niemiec i Hiszpanii opublikowali w magazynie „Journal of Experimental Botany” wyniki eksperymentu przeprowadzonego w 2009 roku, który wykazał, że podczas przechowywania groszku cukrowego w temperaturze pokojowej aktywność przeciwutleniaczy w nasionach i strąkach spadała niemal dwukrotnie w miarę upływu czasu. Aby zminimalizować straty cennych dla zdrowia składników, należy kupić świeży groszek cukrowy i zjeść go jeszcze tego samego dnia.
Groszek cukrowy = zdrowy układ sercowo-naczyniowy
Zawarty w groszku cukrowym kwas nikotynowy, witamina B3, B6, kwas foliowy i błonnik obniżają zły cholesterol LDL, dzięki czemu nasze serce i układ naczyniowy są mniej podatne na choroby takie, jak miażdżyca.
Dodatkowo, udowodniono, że witamina B6 i B9 redukują gromadzenie się w naszym organizmie szkodliwego aminokwasu o nazwie homocysteina, który jest odpowiedzialny za powstawanie zakrzepów i stanów miażdżycowych.
Groszek cukrowy to wsparcie dla naszych oczu
Zawarta w groszku cukrowym luteina nie tylko chroni nasze oczy przed zmęczeniem, lecz także może obronić nas przed takimi chorobami, jak zwyrodnienie plamki żółtej, czy katarakta.
Groszek cukrowy zapobiega anemii
Z racji tego, że groszek cukrowy zawiera w sobie żelazo (w 100 g groszku znajduje się ok. 1,8 miligrama żelaza, czyli ponad dwa razy więcej niż w 100 g sałaty) i, w towarzystwie witaminy C, pierwiastek ten łatwo się wchłania w naszym organizmie, warzywo chroni nas przed anemią i jej konsekwencjami.
Groszek cukrowy – dieta anty-rakowa
Jako że groszek cukrowy zawiera sporo błonnika, wspiera prawidłową pracę układu pokarmowego i czuwa nad prawidłową przemianą materii.
Jak podają liczne źródła naukowe, osoby, które dbają o to, by ich dieta
obfitowała w pokarmy zawierające błonnik mają dużo niższy wskaźnik zachorowań na raka jelita grubego.
Groszek cukrowy w kuchni
Potrawy z groszku cukrowego są szybkie i proste w przygotowaniu. Przed konsumpcją wystarczy dokładnie umyć warzywo, a następnie obciąć końcówki strąków i pozbawić je grubych włókien. Jeśli ktoś nie przepada za groszkiem w surowej postaci – może go ugotować na miękko albo al dente. W celu zachowania zielonego koloru wystarczy w trakcie gotowania dodać do wody nieco kwasku cytrynowego. Groszek cukrowy najlepiej jednak smakuje na surowo. Można przygotować z niego prostą sałatkę: dodać mięty, soku z cytryny, po czym posypać całość prażonymi migdałami i orzeszkami pinii.
Smacznego!
Bibliografia
- Agriculture Victoria; “Snow pea and Sugar snap pea”; data dostępu: 2019-05-30
- Bureau of Plant Industry, Philippines; “The sweet pea”; data dostępu: 2019-05-30
- Dr John Anderson; ““Why Green Peas are Healthy and Nutritious” Brianna Elliott, https://www.healthline.com/nutrition/green-peas-are-healthy, 30/05/2019
Green Peas Nutrition, Health Benefits, Compared with Sugar and Snow Peas”; data dostępu: 2019-05-30 - Rachael Link ; “Green Peas: The High-Fiber, Protein-Rich Powerhouse for Weight Loss & More”; data dostępu: 2019-05-30
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS