70 osób w Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach w powiecie grójeckim jest zarażonych koronawirusem. 61 podopiecznych i dziewięciu członków personelu, w tym obie pielęgniarki. Cały ośrodek został – decyzją sanepidu – objęty kwarantanną.
Dyrektor placówki Marek Beresiński, który również jest zakażony, prosił o ewakuację i zaalarmował, że nie ma kto opiekować się mieszkańcami. Jak mówi, pomoc materialna, nie jest na tyle potrzebna, co osoby do obsługi. – Jesteśmy u kresu sił. Boję się, że ci starsi ludzie zaczną umierać – mówił w tvn24.pl.
Decyzją sanepidu, placówka od środy, 1 kwietnia została objęta kwarantanną.
Jak mówił dla tvn24.pl Krzysztof Ambroziak, starosta grójecki, decyzja o kwarantannie zapadła, bo pozytywny wynik testu na koronawirusa miała pielęgniarka, która była w Tomczycach kilka tygodni wcześniej. – W czwartek nikt nie miał objawów, ludzie czuli się dobrze. W ciągu doby wszystko się zmieniło. Kupiliśmy testy i 111 próbek zostało wysłanych do laboratorium w Warszawie – relacjonował dla TVN24 Ambroziak.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
W sobotę, 4 kwietnia z kolei starostwo powiatowe w Grójcu poinformowało, że sytuacja w DPS powoli się stabilizuje. – Dzięki wsparciu wojewody oraz szpitali powiatowych udało się przywieźć najpotrzebniejsze rzeczy, dodatkowe maseczki, kombinezony, dodatkowe łóżka oraz produkty spożywcze i dezynfekcyjne. Otrzymaliśmy wsparcie personelu medycznego, który właśnie dotarł do DPS-u – informuje starostwo.
W Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach przebywa ponad 80 pensjonariuszy.
Zostań wolontariuszem DPS-ów
Wojewoda Mazowiecki, Konstanty Radziwiłł zwrócił się do rektorów szkół wyższych z apelem o zaangażowanie studentów we wsparcie osób wymagających całodobowej opieki z powodu wieku, choroby i niepełnosprawności, przebywających w Domach Pomocy Społecznej. Do wolontariatu poszukiwani są studenci kierunków pielęgniarstwa i pokrewnych.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
– Na Mazowszu funkcjonuje 106 Domów Pomocy Społecznej, które w obliczu epidemii zmagają się z problemami kadrowymi. 29 marca poleciłem włączanie wolontariuszy oraz studentów do wspomagania Domów w zakresie opieki nad mieszkańcami. Wierzę, że z Państwa pomocą na Mazowszu zostanie stworzona baza studentów wolontariuszy, którzy będą gotowi do wsparcia kadrowego DPS– mówi Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.
Osoby, które wyrażają chęć pomocy potrzebującym, mogą zgłosić swoje dane kontaktowe (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres: [email protected]. Pracownicy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego skontaktują się z każdym wolontariuszem w celu omówienia zakresu działań.
Również na podstawie polecenia wojewody mazowieckiego starosta Grójecki zwrócił się do druhów OSP, wolontariuszy i studentów o pomoc w sprawowaniu opieki nad pensjonariuszami Domów Pomocy Społecznej na terenie powiatu grójeckiego. – Wszyscy, którzy zadeklarują chęć pomocy, otrzymają środki ochrony osobistej, które zminimalizują możliwość rozprzestrzeniania się wirusa – informuje Krzysztof Ambroziak, starosta grójecki.
Numer kontaktowy dla osób zgłaszających się do wolontariatu: 797 555 918
kos fot. archiwum cozadzien.pl
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS