A A+ A++

Atom ma przyszłość jako stabilizator dla OZE 

Atom może być rozwiązaniem odpowiadającym na wyzwania transformacji. Konieczność rezygnacji z paliw kopalnych rodzi pytanie o przyszłe źródła energii. Oczywiście korzystny jest rozwój OZE, które dostarczają czystą energię. Są one jednak zależne od pogody – prąd powstaje wtedy, gdy wieje wiatr czy świeci słońce. Tymczasem dostawy energii muszą być stałe i niezakłócone.

Paliwem przejściowym może być gaz ziemny, ale ostatecznie i on znajdzie się na cenzurowanym. Kraje pokładają nadzieję w wodorze, jednak technologie wodorowe są w fazie rozwoju. W tej sytuacji wiele państw coraz przychylniej patrzy na atom.

Czytaj więcej

Geopolityka pisze energetyczną strategię Indii

Jak podaje World Nuclear Association, w 2023 roku energetyka jądrowa odpowiadała za 9 proc. światowej produkcji energii elektrycznej. Średni współczynnik wydajności reaktorów jądrowych wynosił 81,5 proc. Według WNA, dzięki atomowi udało się tylko w zeszłym roku uniknąć 2,1 mld ton emisji dwutlenku węgla.

Pytania o odpady energetyki jądrowej

W przypadku elektrowni atomowych pojawiają się jednak również niewygodne pytania o koszty czy bezpieczeństwo funkcjonowania takich jednostek. Wątpliwości budzi też kwestia zagospodarowania odpadów. Co dzieje się ze zużytym paliwem? Otóż najpierw trafia ono do basenu przy samym reaktorze. Musi być przechowywane w miejscu, które zapewni ochronę przed promieniowaniem, a że paliwo cały czas generuje ciepło, wymaga jednocześnie chłodzenia.

Woda pełni dwojaką funkcję – odbiera ciepło i osłania … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWłaściciel Oreo zostawił go na pewną śmierć. Pies nie utonął dzięki panu Mikołajowi i jego żonie
Następny artykułMoże nie być ciepłej wody