Na portalu społecznościowym Facebook powstała specjalna grupa – GRATY Z WIATY, administrowana przez Związek Gmin Zagłębia Miedziowego. To nowy pomysł na oszczędność połączoną z ekologią. Na czym on polega?
W trzech Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, tj. w Polkowicach, Grębocicach i Radwanicach, gdzie mieszkańcy oddają, między innymi, meble i inne rzeczy, znajdują się wiaty na przedmioty do ponownego użycia.
– Można tam pozostawić rzeczy w dobrym stanie, nadające się do dalszego użytku, z których już nie korzystamy – informuje Magda Sitnicka, podinspektor ds. edukacji ekologicznej w Związku Gmin Zagłębia Miedziowego. – Jednocześnie można zabrać te przedmioty, z których ktoś już zrezygnował, i dać im drugie życie. Jest to świetne rozwiązanie, dzięki któremu niechciane przedmioty mają szanse znaleźć nowego właściciela, zamiast stać się odpadem.
Właśnie po to powstała specjalna grupa na portalu społecznościowym Facebook GRATY Z WIATY, administrowana przez ZGZM.
– Zapraszamy do dołączenia do grupy – zachęca Magda Sitnicka. – Jej członkowie na bieżąco informowani są o tym, jakie skarby znajdują się aktualnie w wiatach zlokalizowanych w trzech PSZOK-ach, dzięki czemu mogą znacznie łatwiej wypatrzeć przedmioty, których potrzebują, które im się spodobają lub ich zainspirują – dodaje.
W wiatach mieszkańcy pozostawiają nie tylko meble w dobrym stanie, ale też sprawne rowery, wózki dziecięce, plecaki, zabawki i inne tego typu przedmioty. Co więcej, można w nich pozostawiać i odbierać odzież oraz obuwie w dobrym stanie. Ze względów bezpieczeństwa nie są przyjmowane, ani oddawanie sprzęty elektryczne i elektroniczne.
– Ponowne użycie nie jest tylko sposobem na oszczędność, ale przede wszystkim na dbanie o środowisko – tłumaczy pracownica ZGZM. – Zatrważająca jest ilość śmieci, jakie produkujemy w naszych gospodarstwach domowych.
W ubiegłym roku mieszkańcy ZGZM wytworzyli około 30 tys. ton odpadów, w tym 15 tys. ton odpadów zmieszanych. Zaledwie część z nich redukowana jest przez recykling. Sposobem na ograniczenie ilości odpadów jest właśnie ponowne użycie przedmiotów i to za darmo.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS