Limanowa. Dzień 27 maja kalendarzu służby zdrowia to dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Z tej okazji dyrektor szpitala Marcin Radzięta złożył wczoraj życzenia wszystkim pracownikom laboratoriów limanowskiego szpitala. Na sali narad odbyło się również spotkanie z kierownikami poszczególnych pracowni.
W spotkaniu uczestniczyły Zofia Kowalska – kierownik Zespołu Pracowni Laboratoryjnych oraz Pracowni Bakteriologicznej, Zofia Więcław – kierownik Pracowni Analitycznej, Maria Olszowska-Rudowicz – zastępca kierownika Pracowni Analitycznej oraz Jadwiga Wójcik – kierownik Pracowni Serologii Transfuzjologicznej z Bankiem Krwi.
Podczas spotkania dyrektor złożył podziękowania i gratulacje za wytężoną i rzetelną pracę, z prośbą o przekazanie tych podziękowań wszystkim pracownikom laboratoriów.
– Miniony i poprzedni rok był bardzo ciężki, szczególnie dla diagnostyki, ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną. Ale też z dumą należy podkreślić, że kolejny raz daliśmy radę. To niezmiernie budujące, że dzięki wspólnym, szybkim działaniom mogliśmy zaoferować mieszkańcom powiatu limanowskiego wykonywanie badań właśnie u nas. Szczególne słowa podziękowania pragnę skierować do pani kierownik Zofii Kowalskiej, która zorganizowała i nadzorowała wykonywanie badań oraz funkcjonowanie punktu pobrań Covid – powiedział Marcin Radzięta. – Wszystkim państwu jeszcze raz dziękuję za ogromne zaangażowanie, gotowość do zmian i wytężonej pracy. Jednocześnie życzę zdrowia, satysfakcji z pracy, dalszego rozwoju i wszelkiej pomyślności – dodał.
Dzień Diagnosty Laboratoryjnego obchodzony jest od 2012 r. Przypada on 27 maja i jest upamiętnieniem przełomowego odkrycia z 1961 roku, kiedy Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego, co miało ogromny wpływ na późniejsze dokonania z dziedziny genetyki i biotechnologii.
Diagnosta laboratoryjny prowadzi badania dla potrzeb profilaktycznych, diagnostycznych, leczniczych i sanitarno-epidemiologicznych.
Diagnosta zajmuje się m.in. badaniem płynów ustrojowych, wydzielin, wydalin i pobranych tkanek. Określa np. ich właściwości fizyczne, chemiczne, biologiczne czy mikrobiologiczne, a także ustala czy biorca może przyjąć przeszczep od dawcy (tzw. zgodność tkankowa). Diagności oceniają również jakość wykonywanych badań oraz interpretują i potwierdzają ich wyniki. Prowadzą też działalność naukową i dydaktyczną w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej.
(Źródło/fot.: szpitallimanowa.pl)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS