A A+ A++

Zbliżamy się do jubileuszowego 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku gramy dla okulistyki dziecięcej, a hasło zbiórki brzmi „Przejrzyj na oczy”. O początkach dobroczynnej akcji w Brzegu Dolnym i najbliższym finale rozmawiałam z szefem sztabu WOŚP Dolnobrzeskiego Ośrodka Kultury Danutą Chłód.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz trzydziesty. Podczas którego finału rozpoczęły się zbiórki organizowane przez sztab WOŚP Dolnobrzeskiego Ośrodka Kultury?

30 stycznia w całej Polsce odbędzie się 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wspólne pomaganie rozpoczęliśmy od 2. finału. Pierwsze zbiórki pieniędzy odbywały się w Dolnobrzeskim Ośrodku Kultury. W sali widowiskowej  wystąpiły zespoły działające na terenie naszej gminy. Było głośno i radośnie, przed zadymioną sceną bawiła się młodzież, sala była wypełniona po brzegi, wszyscy czuli rock’n’rolla. Pierwszy finał był spontaniczny, a kolejne zostały przygotowane dla większej grupy uczestników w hali widowiskowo-sportowej.

Jak na przestrzeni lat zmieniały się finały organizowane w Brzegu Dolnym?

Od lat niezmiennie na ulicach naszego miasta można spotkać młodych wolontariuszy, w tym roku w finał angażuje się 77 kwestujących. Podczas finałów często odbywały się pokazy ratownictwa medycznego i drogowego przy współpracy Powiatowej Komendy Straży Pożarnej, obecnie służby mundurowe nie uczestniczą w wydarzeniach. Kilka razy światełko do nieba było finansowane przez sponsorów, a przez ostatnie 23 lata sponsoruje je już tylko Gmina Brzeg Dolny. Ostatnie dwa lata pandemii przyniosły kolejne zmiany, ale zawsze szukamy nowej formy na „dolnobrzeskie światełko do nieba”. W tym roku finał organizowany jest w plenerze, mam nadzieję, że Państwa zaskoczymy.

Kto zwykle włącza się w organizację finałów?

Od lat współpracujemy z Harcerską Organizacją Patriotyczno-Wychowawczą „Cichociemni”. Harcerze przygotowują stoisko oraz loterię fantową. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji udostępnia sale na organizację sztabu, gdzie kwestujący mogą przyjść się ogrzać, wypić ciepły napój, udostępnia szatnię na garderoby oraz halę na występy. Utrzymujemy bardzo dobre relacje z Bankiem Spółdzielczym w Brzegu Dolnym, któremu przekazujemy pieniądze z finału.

Proszę opowiedzieć nam o sztabie Dolnobrzeskiego Ośrodka Kultury.

W działania sztabu Dolnobrzeskiego Ośrodka Kultury zaangażowani są wszyscy pracownicy, a przygotowania zwykle trwają dwa miesiące. Od momentu rejestracji sztabu, wydawania deklaracji, odbioru wypełnionych druków aż do rejestracji kwestujących. Dbamy o bezpieczeństwo wolontariuszy, organizujemy spotkania z przedstawicielem Komisariatu Policji w Brzegu Dolnym, przygotowujemy program, zamieszczamy informacje dotyczące WOŚP na naszej stronie internetowej i Facebooku. Instruktorzy DOK-u pracują z zespołami nad programem artystycznym, zapraszamy do współpracy organizacje pozarządowe, zbieramy gadżety na licytacje, wydajemy ciepłą herbatę wolontariuszom, budujemy scenę, prowadzimy program artystyczny i licytacje, wydajemy puszki, rozliczamy kwestujących i przekazujemy pieniądze do banku.

Czy wspomina Pani jakąś szczególną licytację lub przedmiot, który wyjątkowo zainteresował darczyńców?

Brodzik dziecięcy, monety kolekcjonerskie, krawat Owsiaka, piłka z autografami polskich piłkarzy oraz kamizelka kuloodporna. Ważnym wydarzeniem w naszym mieście była w 2004 roku wizyta Jurka Owsiaka na oficjalnym otwarciu sztabu WOŚP w Brzegu Dolnym. Była to też doskonała okazja do wzajemnych podziękowań za współpracę.

Co planowane jest na 30. finał WOŚP?

Tegoroczny finał organizujemy w plenerze za halą sportową. Scena, licytacje oraz stoiska będą znajdować się na zewnątrz. Koncerty, występy zespołów oraz pokazy ze względu na pandemię odbędą się w hali sportowej z relacją na żywo przed halą. Jak co roku licytować będziemy dzieła wykonane m.in. przez dolnobrzeskich artystów, gadżety od Jurka Owsiaka, vouchery od OSP Brzeg Dolny na wycieczkę pontonem wzdłuż Odry, voucher na organizacje urodzin w kinie oraz wiele innych, ciekawych propozycji, które przygotowaliśmy dla Państwa. Startujemy o 15.00, a o 20.00 zapraszam na wyjątkowe światełko do nieba. Gramy do końca świata i jeden dzień dłużej!

W jaki sposób można wesprzeć akcję?

Zachęcam do przekazania gadżetów na licytację. Pamiętajmy, że dobro wraca. Akcję charytatywną można wesprzeć, wrzucając grosik do eSkarbonki, która służy do wpłat elektronicznych przy użyciu PayU lub karty kredytowej.

Czy pamięta Pani finały, które wyróżniały się wyjątkową hojnością mieszkańców Brzegu Dolnego?

Były takie finały, to wszystko dzięki zaangażowaniu i hojności mieszkańców, pracy wolontariuszy i ludzi dobrej woli. Każdy rok jest wyjątkowy i sam fakt działalności sztabu jest sukcesem. Ważne jest, że w tym dniu jesteśmy razem, otwierając swoje serce na małe czerwone serduszko, a tym samym przyczyniamy się do ratowania życia i zdrowia.

Dziękuję za rozmowę.
AF

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzejechał przez zamknięty jeszcze przejazd kolejowy. Zapłaci 2 tysiące mandatu, a w dodatku…
Następny artykułChorzów przeznaczy 1,8 mln zł na zakup pakietu akcji Ruchu Chorzów