A A+ A++

Banki na bieżąco monitorują poziom zapotrzebowania na gotówkę, a obsługa obrotu gotówkowego działa bez zakłóceń, podaje rzecznik Związku Banków Polskich w rozmowie z Bankier.pl. Bankowcy zachęcają do korzystania przede wszystkim z płatności bezgotówkowych, bezpieczniejszych z higienicznego punktu widzenia.

“W bankach może być problem z dostępem do gotówki” – takie sugestie rozsiewane są ostatnio w mediach społecznościowych. Część zaniepokojonych rozwojem sytuacji związanej z epidemią i wizją pustych bankomatów klientów banków zaopatruje się w zapasy banknotów. Żeby ukrócić plotki, wystąpiliśmy o oficjalny komentarz Związku Banków Polskich. Przedstawiciele sektora podkreślają, że nie ma powodów do niepokoju.

“Należy zwrócić uwagę na fakt, potwierdzony przez służby sanitarne, że gotówka może być nośnikiem koronawirusa. NBP poddaje pieniądz gotówkowy dwutygodniowej kwarantannie i obróbce termicznej. Prosimy klientów, aby korzystali tam, gdzie jest to możliwe przede wszystkim z płatności bezgotówkowych. Dlatego podejmujemy działania mające na celu podniesienie limitu transakcji bezstykowych bez PIN do 100 zł” – mówi Przemysław Barbrich, dyrektor Zespołu Komunikacji i PR w Związku Banków Polskich.

“Banki na bieżąco monitorują poziom zapotrzebowania na pieniądz gotówkowy. Nie mamy sygnałów, aby w tej chwili pojawiały się jakieś zakłócenia – nie występują zatory ani problemy techniczne. Płatności bezgotówkowe i gotówkowe funkcjonują normalnie. Banki z uwagi na nacisk na wysokie bezpieczeństwo działania są przygotowane do sytuacji nietypowych – mają gotowe procedury awaryjne i rezerwowe, również w zakresie zaopatrzenia bankomatów w gotówkę” – podkreśla Przemysław Barbrich.

„Zwiększone zapotrzebowanie na gotówkę wynikające m.in. z większych zakupów dokonywanych przez klientów, mogą w pojedynczych przypadkach sprawiać, że chwilowo niektóre maszyny są niedostępne. Banki uzupełniają je jednak na bieżąco i są zaopatrzone w odpowiednie rezerwy” – dodaje Barbrich.

Do kwestii dostępności gotówki odniósł się także na wieczornej konferencji premier Mateusz Morawiecki. “Wszystkie sklepy pozostają otwarte, banki, punkty usługowe, bankomaty. Nie zabraknie środków, nie zabraknie gotówki. Jestem po rozmowach z odpowiednimi władzami, w tym przypadku Banku Centralnego i Komisji Nadzoru Finansowego i Ministerstwa Finansów” – powiedział premier.

Banki zamykają placówki?

Część banków podjęła w ostatnich dniach decyzje o zmianach w godzinach pracy placówek. Na taki krok zdecydował się m.in. Bank Ochrony Środowiska i Bank Millennium. Instytucje zachęcają do korzystania z bankowości internetowej i mobilnej oraz zdalnego kontaktu z obsługą.

Gotówki wystarczy dla wszystkich klientów banków; gotówka do banków komercyjnych jest wydawana przez NBP na bieżąco, w całym kraju, bez żadnych opóźnień i ograniczeń – oświadczył bank centralny w piątkowym komunikacie.

“Narodowy Bank Polski informuje, że w skarbcach oddziałów okręgowych przechowywane są znaczne zasoby gotówki. Składają się na nie: zapas logistyczny, który znacznie przekracza zwiększone zamówienia banków oraz dodatkowo zapas strategiczny wysokich nominałów banknotów, który może w każdej chwili zostać uruchomiony i postawiony do dyspozycji klientów banków” – podał NBP w komunikacie.

Jak dodano, gotówka do banków komercyjnych jest wydawana przez NBP “na bieżąco, w całym kraju, bez żadnych opóźnień i ograniczeń”.

“Z powodu zwiększonych wypłat klientów, w niektórych miejscach mogą występować opóźnienia w dostawie gotówki z centrów logistycznych banków komercyjnych i firm obsługujących gotówkę” – zaznaczył bank centralny.

Michał Kisiel

Źródło:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKomunikat Burmistrza Nowego Tomyśla
Następny artykułOdwołanie Finału VI Małopolskiego Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej w dniu 14 marca 2020 r.