A A+ A++

fot. Natalia Słomianny

Słońce, przyjemne temperatury i najdłuższe dni w roku zachęcają do aktywności, a co za tym idzie – wybrania się na górskie szlaki. Okres od czerwca po wrzesień to czas wzmożonego ruchu pieszych turystów. Choć trudno wówczas o samotność na szlaku, to należy wiedzieć, jak zadbać o własne bezpieczeństwo.

Pogoda sprzyja?

Jest gorąco i słonecznie, pada więc decyzja – idziemy. Druga strona medalu letniej pogody to częste i wyjątkowo gwałtowne burze. Większość do dziś pamięta tragiczne wydarzenia z sierpnia 2019 roku, kiedy w kopule szczytowej Giewontu zginęły 4 osoby, a ponad 150 zostało rannych wskutek uderzenia pioruna i szalejącej burzy. Nie trzeba sięgać pamięcią tak daleko – 11 lipca br. w Tatrach Bielskich w błyskawicznej lawinie błotnej życie straciły dwie kobiety – Polka i Słowaczka. Wakacyjna pogoda ma więc tyle samo plusów, co minusów. Szczególnie w górach może zmienić się bardzo szybko, a nie zawsze i nie na każdym szlaku znajdzie się bezpieczne schronienie. Przed wyjściem na szlak należy więc dokładnie sprawdzić pogodę i prognozę burzową. Przydatne są komunikaty Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) oraz Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR), publikowane zarówno w Internecie, jak i w schroniskach. Przydatne portale to www.mountain-forecast.com, www.yr.no czy www.meteoblue.com oraz www.burze.dzis.net i www.lowcyburz.pl. Należy je sprawdzać nie tylko przed wycieczką, ale także w trakcie.

Planując trasę, trzeba zwrócić uwagę na jej czas. W końcu samo dojście na szczyt to połowa sukcesu. Trzeba jeszcze wrócić, a po drodze wypadają postoje. Dobrze więc wyjść jak najwcześniej na szlak, nawet o świcie, by o najbardziej zagrożonych burzami godzinach popołudniowo-wieczornych, być już bezpiecznie na dole.
Zdarza się jednak, że dopadnie nas niezapowiedziana ulewa i burza. Panika wówczas nie pomoże – naszym sprzymierzeńcem będzie przede wszystkim opanowanie. Należy wówczas pamiętać o podstawowych zasadach. Zgodnie z instrukcjami ratowników TOPR, jak i GOPR, należy znaleźć najbezpieczniejsze miejsce z możliwych – z dala od łańcuchów i innych sztucznych ułatwień, jak drabinki czy klamry, a jeśli jesteśmy na grani – należy zejść chociażby 100 metrów na dół. Podczas schodzenia wybierajmy stronę zawietrzną do nadchodzącej burzy, gdyż po drugiej stronie wyładowania będą występować także poniżej linii grzbietu. Unikajmy otwartych przestrzeni, jak i bezpośredniego przylegania do skał. Należy kucnąć, najlepiej na plecaku, który będzie izolował nas od podłoża, po którym może przechodzić wyładowanie wtórne. Można też złączyć nogi, co pozwoli uniknąć wytworzenia napięcia krokowego. Jeżeli wędrujemy większą grupą koniecznie należy rozproszyć się po terenie, unikając przy tym drzew.

Pakujemy się

Wydawać by się mogło, że lato oznacza wyłącznie lekki ubiór i wygodę. Tak jest, ale… na nizinach. W górach nie wolno lekceważyć pogody i trzeba być przygotowanym na różne scenariusze. Szczególnie w Tatrach, które odbiegają Alpom wysokością, ale na pewno nie surowością i charakterem. Właśnie dlatego plecak powinien był właściwie spakowany, a turysta – ubrany. Sprawdzi się ubiór „outdoorowej cebulki” – nie trzeba wszak ubierać na siebie wielu warstw, ale należy być przygotowanym na ewentualny deszcz i ochłodzenie. Oferta sklepów z odzieżą outdoorową zapewnia ubrania z oddychających, szybkoschnących materiałów. Syntetyczna koszulka będzie zdecydowanie lepszym wyborem od bawełnianego t-shirtu. Na szlaku sprawdzi się także wełna merino, która odprowadzi wilgoć na zewnątrz, jest lekka i odporna na brzydkie zapachy. Dół stroju górskiego piechura to kwestia indywidualna – niektórzy preferują długie spodnie niezależnie od temperatury, inni stawiają na krótkie spodenki. Praktycznym rozwiązaniem są spodnie z odpinanymi nogawkami. Na długie trasy ubierajmy wyłącznie sprawdzone obuwie oraz odpowiednie skarpetki – tutaj również sprawdzi się wełna merino. Warto pamiętać o nakryciu głowy, gdyż słońce może nie tylko przeszkadzać, ale nawet doprowadzić do udaru. Przydadzą się również okulary przeciwsłoneczne. Do plecaka warto wrzucić bluzę, polar lub softshell – niezależnie od prognozy, jedna dodatkowa warstwa powinna być obowiązkowa. Niezbędna jest też kurtka przeciwdeszczowa lub peleryna. Na wycieczkę w góry zawsze zabierajmy odpowiedni zapas wody, może być wzbogacona elektrolitami. Warto zadbać o pożywne przekąski – orzechy, batony energetyczne, kanapki. Do plecaka wrzućmy tradycyjną – najlepiej laminowaną – mapę, w końcu GPS w telefonie może nas zawieść. Ważnym elementem wyposażenia jest też powerbank, apteczka oraz czołówka. W Tatrach Wysokich przyda się też kask, a w telefonie – aplikacja Ratunek, która w razie wypadku ułatwi wezwanie służb, przypisując konkretne współrzędne geograficzne zgłaszającego. Przede wszystkim jednak nic nie zastąpi… zdrowego rozsądku. O nim nigdy nie powinniśmy zapomnieć, jadąc w góry.

Którędy?

Letnie wyprawy należy planować z głową, to znaczy adekwatnie do swojej wiedzy, pogody, umiejętności i kondycji. Wiele osób decyduje się na najwyższe szczyty w danym paśmie, nie mając przy tym odpowiedniego doświadczenia. Doskonałym przykładem są Rysy, które kuszą wielu turystów – tych mniej i bardziej odpowiedzialnych. W okresie letnim powyżej Buli pod Rysami, gdzie kończą się kamienne schody, a zaczyna częściowa wspinaczka, która wymaga użycia rąk, co ułatwiają łańcuchy, często tworzą się… korki.

Spowodowane są nie tylko znaczną ilością turystów, ale też ze względu na brak umiejętności używania takiego sztucznego ułatwienia we właściwy sposób. Zdarza się, że ludzie szarpią za łańcuchy, kiedy trzyma je ktoś inny, a to może powodować utratę równowagi. Inni próbując omijać zator, decydują się na pójście poza szlakiem. Często wiąże się to ze zrzucaniem luźnych kamieni w dół, dlatego tak ważny jest kask.
Nie trzeba zatem wybierać najwyższych szczytów, by osiągnąć satysfakcje. Warto odkrywać rzadko uczęszczane szlaki, rozległe doliny i mniej znane szczyty oraz pasma górskie. Góry nie ruszą się ze swojego miejsca i mogą na nas „poczekać”. Nie warto ryzykować swojego zdrowia czy nawet życia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejny pożar targowiska, znów w nocy
Następny artykułCapcom nie zamierza porzucać wydań pudełkowych. Znany analityk twierdzi jednak, że nie wszystkie gry będą traktowane równo