A A+ A++

fot. Artur Pławski

Wakacje w pełni, a już od 26 lipca do 11 sierpnia odbędą się w Paryżu Letnie Igrzyska Olimpijskie. To najważniejsze sportowe wydarzenie tego roku, koncentrujące na sobie uwagę całego świata. Dlatego wśród propozycji letnich warsztatów Muzeum Miejskiego w Tychach znajdzie się coś dla najmłodszych kibiców i sympatyków ruchu olimpijskiego. Zajęcia, w czasie których uczestnicy wykonają czapki frygijskie, odbędą się jutro – 18 lipca – w godzinach 10:00-12:00 w Tyskiej Galerii Sportu. Wstęp wolny, obowiązują zapisy.

Czapki frygijskie to oficjalne maskotki XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów poznają barwną historię igrzysk olimpijskich oraz najważniejsze idee i zasady, przyświecające ruchowi olimpijskiemu. Następnie, przy pomocy materiałów plastycznych i własnej wyobraźni, zaprojektują i wykonają swoje frygijki, wzorowane na oryginalnej maskotce Igrzysk w Paryżu. Wyobraźnia, zmysł plastyczny i dobre chęci, poparte wskazówkami prowadzących, z pewnością przyniosą dobrą zabawę i wspaniałe efekty.

Czapki frygijskie, zwane frygijkami, są ważne dla każdej Francuzki i Francuza – reprezentują bowiem francuską tożsamość i ducha tego kraju. Ich symbolika sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego, a nazwa pochodzi od starożytnej krainy Frygia, która znajdowała się na terytorium dzisiejszej Turcji. Stożkowate nakrycie głowy z opadającym do przodu szpicem dostawał w Rzymie wyzwolony niewolnik. Frygijkę nosiła też rzymska bogini Roma, której wizerunek zdobił monety. Charakterystyczne czapki można było także zobaczyć na scenie, bo nosiły je postaci występujące w rzymskich przedstawieniach teatralnych. W późniejszych czasach frygijka stała się symbolem wyzwolenia w wielu krajach, a jej wizerunek pojawiał się również na monetach i banknotach.

– Tym razem, jako maskotki olimpijskie mają symbolizować rewolucję poprzez sport. Ich misją jest pokazanie światu, że sport może wiele zmienić i że zasługuje na centralną rolę w społeczeństwie. Czerwone czapki frygijskie wystąpią w dwóch wersjach – olimpijskiej i paraolimpijskiej i po raz pierwszy w historii igrzysk logo jest wspólne dla obu zawodów – wyjaśniają muzealnicy.

Czwartkowe warsztaty to propozycja nie tylko dla najmłodszych:

– Zapraszamy też rodziców i opiekunów, ponieważ doceniamy rodzinne i międzypokoleniowe więzi. Co ważne – osoby niepełnoletnie zapraszamy w towarzystwie opiekuna.Zachęcamy również grupy zorganizowane – można zamówić warsztaty we wcześniej wspólnie ustalonym terminie do 31 sierpnia 2024 roku (udział płatny: 150 zł od grupy, maksymalna liczba uczestniczek i uczestników to 30 osób) – dodają muzealnicy.

data: 18 lipca 2024 (czwartek), godz. 10.00–12.00
miejsce: Tyska Galeria Sportu (oddział Muzeum Miejskiego w Tychach), ul. Edukacji 7
prowadzą: Kamil Hajduk i Natalia Sitko

zapisy: 515 717 430 (także SMSem), [email protected]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRewolucja na Allegro: Surowe kary i nowe zasady. Sprzedawcy na celowniku! [17.07.2024]
Następny artykułIgor Kwiatkowski wraca z premierowym programem kabaretowym