A A+ A++

Gospodynie Wiejskie tym razem wcieliły się w aktorki. Za nami kolejny etap Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich w gminie Końskie 2022. Na koneckich Browarach tym razem odgrywano sceny z życia wsi. O tym, które koło zaprezentowało się najlepiej dowiemy się podczas wielkiego finału przeglądu już 30 lipca. Zobaczcie relację wideo i foto. 

REKLAMA


https://youtube.com/watch?v=/30iGC8zBmPA&wmode=transparent

Dokładnie 11 kół w sobotnie popołudnie rozstawiło swoje stoiska na „Błoniach” przy zbiornikach wodnych Browary w Końskich. Przybyli mogli kosztować różne smakołyki przygotowane przez przedstawicieli Kół Gospodyń, ale głównym punktem wydarzenia była scena. Na niej zaś prezentowali się aktorzy i aktorki z poszczególnych KGW –„Uczestnicy przygotowali scenkę obyczajową z dawnego życia gospodarskiego wsi. Także będzie to bardzo interesujące i poznamy jak to dawniej bywało. Myślę, że dla rodzin, dzieci, młodych mam i młodych gospodyń będzie to wspaniała lekcja. Przypomnę, że to III edycja i że cieszy się to bardzo dużą popularnością” – opowiada Anna Wiaderna, koordynatorka przeglądu z ramienia Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich.

Na miejscu obecni byli burmistrzowie Końskich: Krzysztof Obratański oraz jego zastępcy Marcin Zieliński i Krzysztof Jasiński. Szef samorządu mówił nam o znaczeniu kół dla regionu, ale i o tym, że Browary są fantastycznym miejscem pod organizację tego typu imprez –„Był moment, że koła się odtwarzały, powstało ich u nas dwanaście, dziś tu mamy jedenaście, bo jedno ma swoją imprezę wewnętrzną. To dla nas bardzo istotny element życia społecznego, a czy powstaną następne koła? Trudno powiedzieć, ale przykład bywa zaraźliwy” – tłumaczy włodarz.

REKLAMA

Na scenie przy tafli wody zobaczyliśmy więc między innymi jak dawniej odbywały się obrzędy darcia pierza, spotykania się na przędzenie (oraz ploteczki), zwyczaj wielkanocnego dyngusa, czy… kłótnie sąsiadek o czerwoną kurę. Ta ostatnia scenka w wykonaniu KGW Przybyszowy  szczególnie spodobała się zgromadzonej publiczności.

Z kolei np. „Ale Babki” z Wincentowa zaprezentowały bardzo edukacyjną historię –„Nasza scenka była o takim zimowym obyczaju jakim było przędzenie wełny, gdzie wszyscy schodzili się na to przędzenie. Natomiast mężczyźni strugali zęby do grabi, młode córki robiły na wrzecionkach mały. Jak to przy pracach było też plotkowanie. To taka scenka zimowa, która pewnie w każdym domu u nas się odbywała. Był lekki stres, ale chyba wszystko się udało” – mówiła tuż po występie Beata z KGW „Ale Babki”.

Wszystkim występom ze szczególną uwagą przysłuchiwało się jury w składzie: dr Alicja Trukszyn z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, Beata Ryń z Muzeum Wsi w Tokarni, Aleksandra Pajek z Muzeum Wsi Radomskiej oraz etnolog Grażyna Grudziecka. Wyniki poznamy jednak podczas finału przeglądu – już 30 lipca!

Tymczasem zapraszamy do obejrzenia naszej relacji wideo i foto z sobotniej imprezy.

Zdjęcia:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielkopolska: Obornik zablokował drogę
Następny artykułRaków pokazał moc i świętuje Superpuchar Polski w Poznaniu. Rezerwowy Lech bezradny