A A+ A++

Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Dziś ulica Kazimierza Wielkiego w Myślenicach i dwa wyjatkowe budynki…

Myślenice. Dom modrzewiowy przy ulicy Kazimierza Wielkiego 27 ma już ponad 120 lat. Wciąż stanowi własność prywatną. Wybudowany przez oficera Wojska Polskiego, jako prezent dla żony Stanisławy z domu Łodzińskiej.

Na pocztówce wysłanej w 1902 roku z Myślenic do Lubnia opisany jako Willa „Stasia.”

Perły Myślenic. Domy z ulicy Kaziemierza Wielkiego sponad 100. letnią historią

Inna nazwa budynku wynika zapewne ze zmiany właściciela domu. Ta modrzewiowa budowla była ubezpieczona już w 1901 roku, o czym świadczy stosowna metalowa tabliczka umieszczona na jednej ze ścian, wewnątrz obiektu. Budynek ten do dzisiaj zachwyca myśleniczan swym wyglądem i wyjątkowo zadbanym stanem technicznym, o który bardzo dbają obecni właściciele. Do dnia dzisiejszego posiada oryginalną konstrukcję drewnianą i elewację, oraz oryginalne drewniane sufity w dwóch pomieszczeniach. Wewnątrz znajdują się również urządzenia domowe od początku istnienia budynku. Z lewej strony widoczna jest „Willa Ruczyńskich.”

Projekt numer 509/06 z 1906 roku willi Ruczyńskich, udostępnili mi obecni jego właściciele.

„Zwierzchność gminna w Dolnejwsi (pisownia oryginalna) zatwierdziła niniejszy plan przedłożony przez PP Ruczyńskich w dniu 11 sierpnia 1906 roku”. Fakt ten potwierdził Naczelnik gminy pan Nalepa. Z lewej strony dokumentu widoczna pieczęć Gminy Dolnawieś.

Perły Myślenic. Domy z ulicy Kaziemierza Wielkiego sponad 100. letnią historią

Willa ta, przy ulicy Kazimierza Wielkiego 25 ma prawie 120 lat i stanowi własność prywatną.

Perły Myślenic. Domy z ulicy Kaziemierza Wielkiego sponad 100. letnią historią

Autor publikacji wyraża podziękowanie obecnym właścicielom obu budynków za udostępnienie historycznych dokumentów źródłowych i przekazane informacje.

Pocztówki z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta.

Józef Błachut

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic 142/42/2022

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPo 16 miesiącach od transferu Puchacz wreszcie zadebiutował. Mecz z szalonym finiszem
Następny artykułMarsz milczenia po zabójstwie 13-letniej Nadii