Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych „Nasze Miasto” zwróciło się z prośbą do Redakcji portalu o opublikowanie treści ich pisma do prezydenta miasta Marka Materka w sprawie gospodarki „śmieciowej”.
„Zwracamy się do mieszkańców miasta. Prosimy o zapoznanie się z treścią naszego pisma. Oczekujemy na państwa opinie i uwagi dotyczące przesłanego pisma. Zachęcamy do przesyłania do nas wszelkich informacji dot. nieprawidłowego odbioru odpadów, osób które naruszają regulamin. Przesyłanie zdjęć, filmów. Wszystkie te zgłoszenia przekażemy do służb miejskich. Informacje, opinie można umieszczać na naszym profilu fb oraz e-mailem [email protected]” – informuje stowarzyszenie.
Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych „Nasze Miasto” po spotkaniu w Urzędzie Miasta w dniu 29.12.2020 r. dotyczącym gospodarki odpadami zwraca się do Pana Prezydenta o uwzględnienie naszych uwag. Wynikają one z naszego długoletniego doświadczenia jako mieszkańców oraz uwag administratorów i zarządców.
Dobrze, że wróciliśmy do formuły spotkań w ramach których, możemy wypracować dobre praktyki. Tak jak to przewidywaliśmy system postawi wcześniej czy później pod ścianą zarówno mieszkańców jaki i gminę w zakresie segregacji odpadów i porządku. Niestety odwrotu od segregacji nie ma. Wieloletnie zaniedbania poprzedników stawiają Pana Prezydenta, Radę Miejską do podejmowania trudnych drastycznych dla mieszkańców decyzji.
Nasze stowarzyszanie zawsze stało na stanowisku systemowych stanowczych rozwiązań. To nie jest nasza mądrość, to jest mądrość zebrana z doświadczeń samorządów na terenie Kraju, które opanowały system gospodarki odpadami, a dla których Starachowice powinny być przykładem. bo jako pierwsi wprowadzaliśmy nowy system. Niestety nie jesteśmy.
1. Jak wynika z danych borykamy się z nadprodukcją odpadów na mieszkańca. Za tą nadwagę płaca mieszkańcy, którzy systematycznie dokonują opłat. Mieszkańców ubywa, a śmieci przybywa. Wg. naszego rozeznania, tej przyczyny należy upatrywać:
• Zafałszowanych deklaracji odbioru śmieci. Wykazanie zamieszkiwania mniej osób niż jest faktycznie.
• Nie zgłaszanie przez właścicieli mieszkań, że mieszkają najemcy, popularna praktyka firm, prywatne osoby, obcokrajowcy.
• Wyrzucanie śmieci przez właścicieli małych sklepików, firm, lokali usługowych, małych i średnich starachowickich przedsiębiorstw. Od lat wskazujemy, że w wielu przypadkach w firmach podpisane są umowy, a odpady wędrują do altan i nikt skutecznie tego nie kontrolował.
• Brak kontroli nad odbiorem odpadów przez firmę wywożącą odpady. Do dziś nie znamy odpowiedzi jak jest to policzone. Śmieciarka jedzie, zabiera śmieci z bloków, domów, podjeżdża pod sklep lub inny punkt mający umowę z firmą i wrzuca do tej samej śmieciarki odpady. Mamy nadtonaż z lokali użytkowych obciążający mieszkańców.
2. Punkty segregacji, to temat złożony i bolesny. Ze spotkania wynika, że firma „Remondis„ stawia na segregacje i bardzo słusznie. Stawia pojemniki typu dzwon oraz poj.1100 L wg życzenia, chce osiągać wysoki poziom segregacji. To jeden z elementów obniżania kosztów wywozu śmieci. Firma deklaruje ze zgodnie z ustawą, każdą frakcje będzie odbierała oddzielnie, a nie jak dotychczas misz masz, co nie mobilizowało mieszkańców do segregacji. Wiemy, że gmina chce przypisać punkty segregacji do bloków. W spółdzielniach to nie problem bo mają swoje tereny ale we wspólnotach jest inaczej. Planuje się oddanie tych punktów w dzierżawę z obowiązkiem sprzątania.
• Tu konkretnie proponujemy bo jest uchwała rady miejskiej, aby te tereny jak również tereny pod obecne miejsca gromadzenia odpadów zmieszanych oddać nam w bezpłatne użyczenie. Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami, nieruchomości stanowiące własność gminy mogą być one przedmiotem obrotu, w tym m.in. mogą być przedmiotem użyczenia. I tu orzecznictwo nie ma przeciwwskazań, że takie bezpłatne użyczenie jest możliwe, gdyż występuje interes wspólnego dobra mieszkańców. „Wciśnięto” nam wcześniej odpłatną dzierżawę terenów pod odpady mieszane. Dzisiaj przed Panem Prezydentem staje duże wyzwanie, aby ten stan zmienić. Oddać nam w bezpłatne użyczenie tereny pod odpady zmieszane i segregowane . Proszę nam wierzyć jak na zebraniu na wiosnę zarządca – administrator wspólnoty powie, że trzeba podnieś koszty eksploatacji z tego powodu o 10 – 20 groszy, a nawet więcej bo dojdzie nam sprzątanie, to mieszkańcy będą bardziej niezadowoleni niż podwyżka śmieci. Sugerujemy również, aby UM wsparł wspólnoty nieodpłatnym przekazaniem płyt chodnikowych w celu uporządkowania terenów pod segregację co poprawi funkcjonalność i estetykę. Po naszej stronie i tak będą koszty wykonania pozostałych prac. Ot mały gest w stronę mieszkańców.
Reklama
• Zgodnie z deklaracją przedstawiciela firmy na spotkaniu pozostawione śmieci segregowane pod dzwonami, ze względu na niemożność umieszczeni ich w pojemniku zabierze firma. I tu już mamy pierwsze uwagi . 2 stycznie 2021 firma „Remondis’ zabierała segregacje i nikt nie zabrał selektywnie zostawionych odpadów, które wysypały się z pojemników. Dostaliśmy liczne sygnały od mieszkańców. To nie jest chyba dobry start. Pozostałe odpady ponadgabyrowe, każdy może zawieść na otwarty Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów i tu jesteśmy za, Można zawieść samemu własnym samochodem, a zarządca na pewno da namiar na usługodawcę, który to wykona.
• Gabaryty i elekrtośmieci i inne odpady. To kolejny problem wynika z niechlujstwa mieszkańców. Żaden problem wersalkę łóżko przechować do pierwszego poniedziałku albo zaświeć na PSZOK. Tu niestety problem będzie po stronie spółdzielni i wspólnot. Natomiast wnioskujemy by ujawnione przypadki wyrzucenia odpadów typu mat . budowlane, opony, itp podlegające wywiezieniu na PSZOK karć wysokimi mandatami z podaniem do publicznej wiadomości.
Kolejny najbardziej wrażliwy i palący temat. Kontrola segregacji śmieci przez mieszkańców i sposobu odbierania odpadów. Niestety jak pokazują doświadczenia z Polski tylko kontrola segregacji nakładanie kara daje pozytywne efekty. Gmina od lat mało skutecznie używała tego instrumentu. Teraz nie ma wyjścia. To będzie na pewno niepopularne posunięcie – tu wnioskujemy aby w przypadku, gdy pojemnik bloku spółdzielczego , wspólnoty będzie zapełniony odpadami zmieszanymi bez segregacji wprowadzić system dwóch upomnień, a następnie nałożenie kary podwójnej opłaty za nie segregację. W prostym przeliczaniu każda rodzina zapłaci 100 % więcej .Tu upatrujemy możliwość poprawy porządku i czystość. Liczymy że mieszkańcy będą zmieniać swoje podejście, zwrócenie sąsiadowi uwagi, że nie segreguje, bałagani to nie donos tylko działanie w interesie własnym i mieszkańców. Tak się zachowują mieszkańcy w wielu krajach Europejskich. Mamy wybór reagujemy, dbamy o porządek, albo płacimy. Sugerujemy aby wyposażyć Straż Miejską w przenośną kamerę, którą można wykorzystać do ujawniania osób, które naruszaj przyjęte zasady montując wybiórczo w punktach gromadzenia odpadów na terenie miasta. Jak to działa –można zaczerpnąć wiedze z nadleśnictwa Straży Leśnej. Taka kamera służyła by nie tylko do monitorowania śmietników, ale również do kontroli na terenie miasta, gdzie dochodzi do dewastacji, również w parku miejskim, gdzie nie wszędzie są kamery.
3. Wnioskujemy aby rozważyć wpisanie do otwartych konkursów w 2021 r dla NGO zadania z zakresu ochrony środowiska gospodarki odpadami. Na pewno znajdzie się organizacja pozarządowa , która podejmie trud edukacji ekologicznej mieszkańców.
Tylko solidne systemowe wspólne działania mogą poprawić zaistniały stan rzeczy. Edukacja , informacja, kontrola i przekazywanie informacji do lokalnych mediów naszym zdaniem da pozytywne efekty.
Zarząd Stowarzyszenia
Informacja nadesłana
Fot. Archiwum prywatne
Dodane: 07.01.21 | komentarze (19)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS