Czym jest gospodarka o obiegu zamkniętym?
Gospodarka o obiegu zamkniętym, znana również jako gospodarka obiegu zamkniętego lub gospodarka cyrkularna (ang. circular economy), to koncepcja zmierzająca do racjonalnego wykorzystywania zasobów i ograniczania negatywnego oddziaływania na środowisko wytwarzanych produktów. Ma ona na celu minimalizację zużycia surowców i powstawania odpadów. Gospodarka tego typu dąży do zmniejszenia emisji i poziomu wykorzystania energii poprzez stworzenie zamkniętego cyklu procesów, w którym powstające odpady wykorzystywane są jako surowce w kolejnych etapach produkcji. Zgodnie z tą koncepcją surowce, materiały oraz produkty powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak to tylko możliwe. Zasady gospodarki o obiegu zamkniętym powinny być stosowane na każdym etapie życia produktu, od projektowania do momentu, w którym ostatecznie staje się odpadem.
Dlaczego powinno się dążyć do wprowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym we własnym przedsiębiorstwie?
Wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym pozwala zapewnić większą stabilność cen surowców oraz bezpieczeństwo dostaw. Umożliwia również zmniejszenie zapotrzebowania na nowe surowce, a także zoptymalizowanie zużycia wody i energii, co generuje dodatkowe oszczędności dla przedsiębiorstwa. Wdrożenie nowych rozwiązań może również zapewnić lepsze, trwalsze relacje z klientami, oraz stanowić sposób na wyróżnienie się na rynku, zwiększenie konkurencyjności i zwrócenie uwagi coraz bardziej świadomych i wymagających konsumentów. Wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym pozwala więc przedsiębiorstwu obniżać koszty produkcji i zwiększać przychody z nowych obszarów działalności, co w efekcie prowadzi do dalszego rozwoju gospodarczego i wymiernych korzyści ekonomicznych.
Korzyści z wprowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym
Gospodarka o obiegu zamkniętym uniezależnia rozwój gospodarczy od konsumpcji ograniczonych zasobów i zwiększa wydajność systemu poprzez identyfikację i usuwanie negatywnych efektów zewnętrznych. Wzbogaca kapitał naturalny, oddzielając materiały biologiczne od sztucznych i tworząc możliwości regeneracji elementów ekosystemu, a także optymalizując wykorzystanie dostępnych zasobów przy pomocy rozsądnego projektowania oraz utrzymania materiałów w obiegu. Dzięki wprowadzeniu gospodarki o obiegu zamkniętym możliwe są:
- rozwój innowacji i pobudzenie rozwoju nowych technologii,
- odciążenie środowiska naturalnego poprzez ponowne wykorzystywanie materiałów i przedłużanie żywotności produktów,
- poprawa jakości gleb, wód oraz walorów krajobrazowych w wyniku ich mniejszej degradacji,
- ograniczenie łącznych emisji gazów cieplarnianych nawet o 2%–4% rocznie,
- tworzenie nowych miejsc pracy, przede wszystkim w obszarach napraw, recyklingu oraz biogospodarki,
- bardziej równomierne rozproszenie zatrudnienia pod względem geograficznym poprzez tworzenie nowych możliwości dla mieszkańców obszarów niezurbanizowanych,
- zwiększenie komfortu użytkowników poprzez cyfryzację i wykorzystanie nowych technologii,
- zmniejszenie liczby osób z niewydolnością dróg oddechowych, problemami neurologicznymi i psychicznymi oraz innymi schorzeniami na skutek ograniczenia stosowania substancji chemicznych mających bezpośredni i bezpośredni wpływ na ludzkie zdrowie.
Przykłady gospodarki o obiegu zamkniętym
Koncepcje gospodarki o obiegu zamkniętym wdrażają między innymi takie przedsiębiorstwa, jak Too Good To Go, HYLA Mobile oraz AB InBev.
-
Too Good To Go
Too Good To Go to stworzona przez skandynawski start-up platforma, która łączy klientów z restauracjami i sklepami oferującymi po niższej cenie niesprzedane danego dnia potrawy lub produkty posiadające ograniczony termin przydatności do spożycia. Pozwala to ograniczyć marnotrawstwo pożywienia i jest rozwiązaniem satysfakcjonujących dla obu stron transakcji.
-
HYLA Mobile
HYLA Mobile to firma współpracująca z wiodącymi światowymi producentami i usługodawcami w celu ponownego wykorzystania starych tabletów i smartfonów lub ich komponentów. Dzięki działalności tej firmy tysiące ton e-odpadów uniknęło trafienia na wysypisko.
AB InBev to największy na świecie producent piwa, który zdecydował się na sprzedaż swoich produktów w zwrotnych szklanych butelkach i aktywnie współpracuje z dostawcami i klientami, by zwiększyć udział recyklingowanych opakowań na rynku. Firma wprowadziła dodatkowo napój proteinowy wytwarzany z młóta pochodzącego z procesu warzenia piwa, tym samym realizując koncepcję wykorzystania odpadów jako surowców.
Gospodarka o obiegu zamkniętym stanowi odpowiedź na problemy wynikające ze zmniejszania się dostępności zasobów naturalnych. Wdrożenie tej koncepcji pozwala na zrównoważony rozwój, ograniczenie zanieczyszczenia środowiska, a także rozwój biznesu i zwiększenie dobrobytu społecznego. Narzędziem prawnym Unii Europejskiej, które wspiera przechodzenie na gospodarkę o obiegu zamkniętym, jest tak zwany Pakiet odpadowy, czyli nowelizacja sześciu dyrektyw w zakresie gospodarki odpadami.
Fot. Adobe Stock
Źródło: Publikacja partnera
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS