W Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie odbędzie się spotkanie dotyczące migracji. Zaplanowano je na 13 stycznia o 17.00. Będzie to pierwsza debata z cyklu wydarzeń “gośćINNY Cieszyn”. Rozmowę z dr Rafałem Cekierą poprowadzi Jessica Kufa.
– Historia ludzkości to nieustanne migracje, przeprowadzki, ucieczki. Składają się na nie małe, często tragiczne opowieści i doświadczenia wzajemnego spotykania się ludzi różnych kultur i etnosów. Obserwowana od kilku lat sytuacja migrantów u bram Europy, a od jesieni 2021 roku również na polsko-białoruskiej granicy, pokazuje że chodź przemieszczanie się jest jednym z podstawowych praw człowieka, to jednak niektórym nadal się tego prawa odmawia. Często w brutalny i niehumanitarny sposób. Jednocześnie od lutego 2022 roku przyjęliśmy w Polsce kilka milionów osób uciekających przed wojną z terenu Ukrainy udzielając kompleksowej pomocy często przekraczającej wyobrażenia – zauważa Natalia Kałuża z Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie, koordynatorka projektu. Uczestnicy spotkania spróbują odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się dzieje? Dlaczego i skąd najczęściej ludzie migrują? Kiedy możemy nazywać ich uchodźcami, a kiedy migrantami ekonomicznymi? Jak wygląda sytuacja migrantów w naszym kraju i na Śląsku. W końcu jakiej polityki migracyjnej potrzebujemy?
Rafał Cekiera jest doktorem nauk społecznych, zastępcą Dyrektora Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego, autorem licznych artykułów i książek, m.in. „Emigracja jako doświadczenie. Studium na przykładzie migrantów powrotnych do województwa śląskiego” oraz „Uchodźcy, migranci i Kościół katolicki. Polska debata migracyjna po 2015 roku w kontekście nauczania Kościoła katolickiego”. Natomiast Jessica Kufa to historyczka sztuki i kulturoznawczyni, doktorantka w Szkole Doktorskiej UŚ, organizatorka wystaw, dyskusji i warsztatów, a ponadto współzałożycielka Stowarzyszenia Przestrzeń Otwarcia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS