Musimy pamiętać o przeszłości i nie dopuścić, aby to się powtórzyło. – mówią Anna Krawczyk, Nadia Kałuża, Paulina Trocha, Zofia Kubisiak i Maja Wesołowska, uczennice II LO w Wieluniu, członkinie grupy Szlakiem Wieluńskich Żydów. Dziś przy pomniku poświęconym wieluńskim Żydom przy ulicy Sienkiewicza w Wieluniu odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznice wybuchu powstania w getcie warszawskim.
To moment istotny, cieszy mnie, że co roku możemy się tu spotkać. Ta kwestia pamięci jest ważna dla nas wszystkich. Naród, który straci pamięć jest narodem bez przyszłości i bez teraźniejszości. Należy o tym pamiętać bez względu na jakiekolwiek podziały, ideologie. Pamięć ważna jest w każdym aspekcie. – mówi Agnieszka Mysakowska, nauczycielka historii w II LO, aktywistka z Sieci Forum Dialogu, koordynatorka grupy Szkoły Dialogu Szlakiem Wieluńskich Żydów. – Ważne jest, aby szczególnie teraz w kontekście współczesnych wydarzeń na Ukrainie, na Bliskim Wschodzie, aby zwracać uwagę na dialog i porozumienie między grupami, które próbują realizować ważne interesy. Mowa nienawiści, brak tolerancji pokazały wiele lat temu do czego mogą doprowadzić i doprowadziły do holokaustu.
Podczas uroczystości wspomniano o polsko-żydowskim historyku Alexie Dancygu, który uczestniczył w zeszłorocznych obchodach w Wieluniu. W październiku został zatrzymany przez Hamas.
Na rozmowę zaprasza Katarzyna Krawczyk.
Zobacz film z obchodów na naszym Facebooku.
Zobacz również:
Wieluńskie uroczystości w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim
Gościem Radia ZW był Alex Dancyg, historyk, który wiele lat współpracował z Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS