Czym jest boazeria? To wnętrzarska królowa mieszkań z PRL’u
To czym jest boazeria z pewnością kojarzy każdy, kto wychowywał się w latach 90. Młodsze osoby mogą kojarzyć ją z odwiedzin u babci czy remontu nieco starszego mieszkania z wielkiej płyty. Boazeria to była bowiem prawdziwa królowa lat PRL’u. Co to takiego?
Boazeria to nic innego, jak drewniana okładzina na ściany oraz sufity. Mogła ona przybierać różne formy. Najczęściej spotykanym w polskich domach oraz mieszkaniach rodzajem boazerii, były dość wąskie i długie podłużne panele, kładzione pionowo na ścianach oraz na suficie. Jaką rolę pełniła taka boazeria? Oprócz oczywistej funkcji estetycznej, była ona także dobrym izolatorem, dzięki czemu pomieszczenia mieszkalne były nieco cieplejsze. Dodatkowo taka boazeria dość dobrze wygłuszała całe pomieszczenie.
Boazeria znów wraca do łask! Jak wygląda jej współczesna wersja?
Choć w latach 90 boazeria obecna była w niemal każdym domu i mieszkaniu to później przez wiele lat należała ona do jednych z najbardziej znienawidzonych elementów PRL’owskich wnętrz. Dziś jednak, boazeria zdaje się znów powracać do wnętrzarskich trendów, choć nieco w zmienionej formie.
Aktualnie coraz częściej, wśród wnętrzarskich inspiracji publikowanych np. w katalogach meblowych czy na mediach społecznościowych biur projektowych, widoczna jest właśnie boazeria. Obecnie wygląda ona jednak nieco inaczej niż ta, którą znamy z starych mieszkań.
Współczesna boazeria rzadko przybiera formę wąskich pionowych paneli, pokrywających całe ściany oraz sufity. Dziś jest ona traktowana raczej jako element typowo ozdobny i stosowana jest najczęściej na poszczególnych fragmentach ścian. Niekiedy przybiera ona formę drewnianych elementów sięgających od podłogi do połowy ściany. Inną formą współczesnej boazerii można by także nazwać chociażby bardzo modne w ostatnim czasie lamele.
Sprawdź też: Holo nails są banalne do wykonania, a efekt jest powalający. Oto gorący trend lata 2023
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS