A A+ A++

Spotkanie z księdzem z Angoli miało walor nie tylko religijny, ale też poznawczy. Dzieci dowiedziały się trochę o życiu w tym kraju, który niegdyś był portugalską kolonią. Była też okazja do podszlifowania języka angielskiego i poznania kilku słów po portugalsku.

Ognisko Misyjne w Szkole Podstawowej nr 1 w Żninie działa prężnie i to już od 25 lat. Dzieje się tak nie tylko dzięki zaangażowaniu dzieci, ale również pełnej pomysłów i energii Marii Śliwińskiej, opiekunki koła.

W poniedziałkowy ranek 17 czerwca udało  jej się doprowadzić do bardzo ciekawego spotkania z ks. dr Feliciano Palangą, który jest proboszczem w wielkiej parafii katedralnej w Benguela w Angoli. Wraz z nim do Żnina przyjechała siostra Krystyna Zachwieja, misjonarka z Angoli oraz ks. dr Franciszek Jabłoński – misjolog. Ten ostatni urodził się w Żninie, w seminarium był na roku z księdzem Franciszkiem Śliwińskim, który jest bratem katechetki ze żnińskiej SP 1. Te kontakty pozwoliły sprowadzić misjonarzy do Żnina. Była to siódma wizyta w placówkach szkolnych i parafialnych podczas tej podróży w Polsce. I jednocześnie ostatnia.

Ks. Feliciano Palanga to poliglota, ale akurat po polsku zna tylko trochę słów, więc siostra Krystyna Zachwieja nie tylko sama opowiadała o swojej pracy misyjnej, ale również była tłumaczką. Sala gimnastyczna wypełniła się uczniami z aż siedmiu klas, które zostały wyróżnione za działalność w Ognisku Misyjnym. Uczniowie do wizyty przygotowali się bardzo starannie. Wielu z nich miało przygotowane własnoręcznie plakaty z hasłami promującymi ideę misyjną. Ks. Franciszek odebrał też prace o tematyce misyjnej z konkursu, który organizowała Kuria w Gnieźnie.

Były nie tylko opowieści o Angoli i życiu na misji, ale też śpiewy religijne, a goście zostali pokrótce zapoznani z historią żnińskiej jedynki, która została przedstawiona przez uczniów po angielsku, by ks. Feliciano mógł wszystko zrozumieć bez pomocy tłumaczki. Klasa VI c po spotkaniu oprowadziła gości po szkolnych salach. Podziękowania misjonarzom złożyli dyrektor szkoły Marek Orzechowski i jego zastępczyni Małgorzata Kubanek.

Karol Gapiński

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPortretował śląskie miasta. Zobacz jego dzieła!
Następny artykułArtyści namalowali budynki kopalni “Wujek”, która zostanie zlikwidowana