Karty graficzne z koparki kryptowalut to ryzykowna inwestycja. Problem w tym, że górnicy podstępnie ukrywają wady sprzętu i coraz trudniej zidentyfikować pochodzenia karty.
Kopanie kryptowalut na kartach graficznych powoli odchodzi do lamusa, więc górnicy reorganizują pracę i wyprzedają używane pokoparkowe karty graficzne. Warto na nie uważać, bo handlarze stosują coraz sprytniejsze metody na oszukiwanie klientów.
Jak rozpoznać kartę z koparki kryptowalut? Górnicy są sprytni
Karty graficzne z koparek kryptowalut często pracują w niesprzyjających warunkach. Jak rozpoznać taki sprzęt? Iskandar Souza nagrał ciekawy materiał z Paulo Gomesem, w którym prezentuje najczęstsze oznaki pokoparkowych kart graficznych. Za przykład wzięli używaną kartę graficzną GeForce RTX 3060 Ti kupioną w jednym z chińskich sklepów.
Pokoparkowy sprzęt najłatwiej można rozpoznać poprzez drobne szczegóły. Mówimy tutaj o braku plomb gwarancyjnych czy innych naklejek, zarysowanych śrubkach (lub nawet ich braku) czy zmienionych termopadach.
Porównanie układów graficznych – po lewej nowy układ, a po prawej ukłąd z karty graficznej pracującej w koparce kryptowalut
Porównanie kości pamięci – u góry nowe kości, a na dole kości z karty graficznej pracującej w koparce kryptowalut
Najczęstszym objawem wytężonej pracy jest coś innego – żółty kolor laminatu, układu graficznego i kości pamięci. Nietypowe zabarwienie pojawia się albo po długotrwałej pracy w wysokich temperaturach albo po przelutowaniu układów.
Górnicy czasami maskują kości pamięci na kartach graficznych
Okazuje się, że nie zawsze jednak da się zidentyfikować taki sprzęt, bo górnicy znaleźli sposób na naciąganie klientów i potrafią zamaskować elementy karty. Zademonstrowana karta graficzna miała przyklejone naklejki na kościach pamięci, które miały zasłonić zżółknięcie układów.
Jeśli jesteście zainteresowani, zachęcamy do obejrzenia filmików Iskandar Souza (niestety po brazylijsku).
Całe szczęście gamingowe karty graficzne są dostępne w coraz niższych cenach, więc zakup używanego, pokoparkowego sprzętu staje się coraz mniej atrakcyjny.
Źródło: YouTube @ Iskandar Souza
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS