A A+ A++

Decyzje rządu wywołały wściekłość u górali, którzy żyją z turystyki lub ich biznesy mają styczność z turystami. Branża ta została objęta pełnym lockdownem. Zamknięte zostały noclegi, gastronomia, czy stoki narciarskie. Od 28 grudnia nie można zamawiać pokoi nawet w celach służbowych. 

Lockdown przypadł na okres noworoczny i ferie szkolne, które zostały połączone w jeden termin.

Przedsiębiorcy i samorządowcy apelowali do rządu o przywrócenie turystyki, mówiąc, że to zabije biznesy. Z nakazami tymi nie zgadzają się górale m.in. Sebastian Pitoń, architekt z Kościeliska, który od zawsze przedstawia swoje wolnościowe poglądy m.in. na kanale Pitoń TV. Tym razem założył “Góralskie Veto” i zachęca wszystkich do otwarcia swoich biznesów po 17 stycznia.

– Wolny, nie pozwalam, oświadczam, że nie zamierzam stosować się do żadnych tych bezpodstawnych rozporządzeń rządu, które niszczą nasze życie – mówi, powołując się na stare polskie prawo liberum veto.

–  Jak chcecie sobie zamykać hotele i co tam chcecie, wszystkie swoje biznesy, to se zamykajcie, ale od naszych – wara. Liberum veto. Wolny – nie pozwalam – mówił w odezwie, którą opublikował.

Sebastian Pitoń

Sebastian Pitoń w ostatnich dniach zaapelował do przedsiębiorców z branży turystycznej o to, by 17 stycznia otworzyli swoje biznesy. Wielu z nich jest gotowych tego dokonać. Do “ruchu” góralskiego przyłączają się też hotelarze, czy restauratorzy z całej Polski. Inicjatywa “Góralskie Veto” zrzesza już kilkuset przedsiębiorców.

Jak podkreśla inicjator akcji i sami przedsiębiorcy, mają przygotowaną ochronę prawną. Cały czas konsultują się z kilkoma kancelariami adwokackimi.

Póki co w symboliczny sposób w wielu miejscach Podhala zostały odpalone pochodnie, tworząc literę V, jak veto m.in. dokonano tego w symbolicznym miejscu, tuż przed Wielką Krokwią. W najbliższy weekend odbędą się właśnie tam konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich bez udziału publiczności. Na zawody te zawsze przybywały tysiące turystów z całej Polski. W tych dniach zarabiała cała branża turystyczna. W tym roku nie mają takiej możliwości.

Czy przedsiębiorcy otworzą swoje biznesy, okaże się wkrótce.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Klimatyczne ABC” – polscy eksperci przygotowali darmowy podręcznik o klimacie
Następny artykułStan wyjątkowy w Kościele w Tokio