A A+ A++

Po nagraniach filmu z tradycyjną majówką przy kapliczce, członkowie Zespołu Regionalnego „Magurzanie” z Łodygowic utrwalili w internecie Litanię do Serca Pana Jezusa. Bije rekordy popularności. Młodzi artyści śpiewają kolejne wezwania w czerwcowej litanii w czterech jedynych kościołach na Żywiecczyźnie dedykowanych Sercu Jezusowemu – w Soli, Pietrzykowicach, Słotwinie i Pewli Małej. To kolejne przedsięwzięcie, jakiego podjęła się młoda śpiewaczka ludowa, skrzypaczka, altowiolistka i kierownik muzyczny „Magurzan” Brygida Sordyl.

Artystka od pewnego czasu za pomocą wirtualnych, cyklicznych warsztatów przybliża wybrane, często mało znane pieśni odwołujące się do kalendarza obrzędowego i agrarnego Żywiecczyzny.

Tym razem, dzięki olbrzymiej popularności nagrania tradycyjnej majówki przy kapliczce w formie pięknej Litanii Loretańskiej i udostępnienia go w czasie pandemii Polakom na całym świecie, etnomuzykolog postanowiła zrealizować specjalne nagranie czerwcowej Litanii, aby wspólnie przeżywać wyjątkowe rozważania. Film, umieszczony na serwisie YouTube zrealizowano w pomieszczeniach czterech świątyń pod wezwaniem NSPJ w Beskidzie Żywieckim.

W Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa śpiew prowadzący wykonuje Brygida Sordyl. W chórkach występują Aleksandra Dobija, Łucja Jakubiec, Magdalena Jakubiec, Sabina Słowiak, Joanna Nowak.

Najstarszą świątynią, której wystrój utrwalono na filmie jest kościół w Pietrzykowicach, podżywieckiej wsi. Pierwsza decyzja o jego budowie zapadła 27 lutego 1910 r. 10 maja 1921 roku delegacja z Pietrzykowic została przyjęta w Krakowie przez biskupa krakowskiego Adama Stefana Sapiehę i otrzymała zezwolenie na budowę kościoła i założenie cmentarza.

Brygida Sordyl, góralka rodem z Pietrzykowic, jest absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, a obecnie wykładowcą tej uczelni na wydziale Muzyka Tradycyjna. Jest kierownikiem muzycznym Zespołu Regionalnego „Magurzanie” oraz kierownikiem Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Lipowianie”. Od 2009 roku współtworzy, gra i śpiewa w folkowej Kapeli PoPieronie. Jest instruktorem śpiewu i skrzypiec Fundacji Braci Golec.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPlaża w Pieczyskach zamknięta. Trwa remont [ZDJĘCIA]
Następny artykułGdzie odbędzie się proces marszałka? Decyzja w tym tygodniu